24.8 C
Скопје

Tag : џез

Културен печат

Разговор со Дени Омерагиќ, басист на „Светлост“: Интеракција во просторот за слободен израз

Тони Димков
Групата „Светлост“ е еден од најфлексибилните состави на современата македонска музичка сцена. Во основата на групата е трио кое служи како платформа за поврзување и...
Вести Култура

Бочваров од АнтиарТ: Работиме повеќе од 15 години и лесно „си легнуваат“ работите и начинот на компонирање

Слободен печат
На YouTube (ЈуТјуб) каналот на бендот „АнтиарТ“ е објавен нов сингл и видео запис. Песната се вика „Облаци“ и е авторско дело на бендот. За...
Вести Култура

Време е за џез: 9 дена до стартот на 38. Скопски џез фестивал

Слободен печат
Фестивалот ќе го отворат две легендарни светски гитарски појави: еден од најживописните и најимагинативни композитори и иноватори на гитарата во последните 40 години – Дејвид...
Вести Култура

Трио Таксим од Истанбул го отвори четвртото издание на „Џез фест” во Тетово

Слободен печат
Со двочасовен настап на Хусну Сенлендиричи, Исмаил Тунчбилек и Ајтач Доган членови на Трио Таксим од Истанбул, Турција вчера вечер започна четвртото издание на „Џез...