6 C
Скопје

Tag : џабир дерала

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Партиите ќе поминат неказнето за предвреме одржаните митинзи

Лука Андреев
Очекувавме политичките партии да пројават совест и да не функционира се врз основа на казни, изјави членот на Антикорупциската комисија, Катица Николовска, одговорајќи на прашањето...
Колумни

Идеолошкиот свињарник и голотијата на заробените умови

Џабир Дерала
Да се верува во лагите на политичките кујни на криминалците, мора човек да биде премногу прост или колосално глуп. Да се работи во тие фабрики...
Колумни

Скандалозна средба меѓу Заев и Столтенберг

Џабир Дерала
Навистина скандалозно! Прво, оној генералниот секретар на НАТО, Норвежанецот Јенс Столтенберг го покани македонскиот премиер Зоран Заев во Брисел на заедничка прес конференција. Како можеше?...
Колумни

Правдата не е политички прогон

Џабир Дерала
Точните дијагнози за менталната, психолошката и морално-политичката состојба на одредени, добро познати ликови, секогаш, без ниеден исклучок, предизвикуваат нервоза, агресија и страв. Кај некои се...
Колумни

Национализам: Прпелкање во калта и јадење политички помии

Џабир Дерала
Не, не велам дека се сите партиски ангажирани ботови, кои работат за надомест од 9 до 15 илјади денари. Многумина се само заглупавени и затруени,...
Колумни

Градимир се одјави, замина голем човек

Џабир Дерала
Среде дневните „битки“ со времето и обврските, ми заѕвони мобилниот телефон. Бројот ми беше непознат, но секако кренав слушалка, сакајќи за момент да ги одморам...
Колумни

Путиновата „маскировка“ и реалната (не)моќ на руската воена машинерија

Џабир Дерала
Путин постојано ѕвечка со оружје. Што значи неговата изјава дека на руското оружје му нема рамно во светот? Тоа е само уште една од многубројните...
Колумни

Пословичната доследност на „аналитичарот“ Пандов

Џабир Дерала
„Аналитичарот“ Александар Пандов фрлаше со дрвја и камења по Мицкоски, индиректно нарекувајќи го „предавник и слуга на меџународна“, предвидувајќи му слаби изборни резултати на претседателските...
Ви Препорачуваме Колумни

Дивоградби, селанска буна, неизбежниот Мицко…

Џабир Дерала
Гледам снимки стари по неколку денови, да се вратам во форма, по двонеделниот одмор. Неизбежно, Мицкоски ми отскокнува од архивите на медиумските платформи. И се...