18.8 C
Скопје

Tag : детектирање

Вести Здравје Слајдер

Холандските научници тренираат пчели да ја детектираат короната со сетилото за мирис

Слободен печат
Научниците од Холандија научија пчели, кои имаат развиено сетило за мирис, да откриваат примероци заразени со ковид-19, и ова достигнување може да го скрати добивањето...
Забава Магазин

Домашните миленици детектираат болести: Кучињата може да намирисаат Паркинс, рак, дијабетес…

Слободен печат
Луѓето немаат силно чувство за мирис па поседуваат околу пет милиони рецепторски клетки за мириси. Носот на кучето, пак, има 220 милиони рецептори, што му...