13 C
Скопје

Tag : дебата

Вести Свет

ВИДЕО: Дебата во чешкиот парламент прерасна во тепачка, полицијата ќе ги казни учесниците

Слободен печат
Вистинска драма се случи денеска во чешкиот парламент кога дебата меѓу пратеници се претворило во тепачка. Откако му беше исклучен микрофонот поради искажани навреди на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Велковски од СДСМ до ВМРО – ДПМНЕ за сомнежите за нелегитимен попис: На нероден Петко капа му кроите 

Весна Тодоровска
Денеска пратениците втор ден дебатираа за Предлог-законот за попис. Власта и опозицијата повторно со различни ставови за тоа дали пописот треба да се одложи, зошто...
Вести Македонија

Дебата: Сè уште ограничено остварувањето на правото за слободен пристап до информации од јавен карактер

Слободен печат
Остварувањето на правото за слободен пристап до информации од јавен карактер се уште е ограничено. Се уште за ова право се знае малку меѓу граѓаните,...
Вести Македонија

Дебата за спроведување на новиот Закон за слободен пристап до информации од јавен карактер

Слободен печат
Центарот за граѓански комуникации денеска организира Дебата за спроведувањето на новиот Закон за слободен пристап до информации од јавен карактер. Дебатата се организира по повод...
Вести Македонија Слајдер

Пендаровски смета дека треба да се декриминализира марихуаната

Слободен печат
Треба да се декриминализира марихуаната и веќе доцниме со заокружување на легислативата за производство и дистрибуција на маслото од канабис за медицински цели за што...
Вести Регион

Венецијанска комисија: Отсуство на соодветна јавна дискусија за првите чекори за уставни измени во Бугарија

Слободен печат
Венецијанската комисија при Советот на Европа денеска ја претстави својата оценка за предлозите за измени и дополнувања на бугарскиот Устав. Мислењето е подготвено на барање...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Граѓаните да не се грижат, има пари за здравството

Слободен печат
Има доволно пари, пред се за здравството, граѓаните треба да бидат спокојни за тоа. Секогаш може  да обезбедиме дополнително, со репрограм, со внатрешни ставки итн,...
Вести Економија

Власта и опозицијата не отстапуваат од ставовите во дебатата за ребалансот на Буџетот

Слободен печат
Пратениците од власта и опозицијата во дебатата за ребалансот на Буџетот не отстапуваат од веќе искажаните ставови, додека министерот за финансии Фатмир Бесими предупреди дека...
Вести Свет Слајдер

Последната дебата меѓу Трамп и Бајден ја следеле 63 милиони луѓе

Слободен печат
Околу 63 милиони луѓе ја следеле дебатата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден во четвртокот вечерта, објави Си-Ен-Ен. Првично беше...
Вести Свет Слајдер

Бајден победник по третата ТВ-дебата со Трамп за претседателските избори во САД

Слободен печат
Кандидатот на Демократите за претседател на САД, Џо Бајден победи на последната изборна дебата со актуелниот Доналд Трамп синоќа во Нешвил, Тенеси. Ова го покажуваат...