15.8 C
Скопје

Tag : чешка

Вести Свет

За Русија – САД и Чешка се „непријателски држави”

МИА Агенција
Руската влада формално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји”. Според официјалниот портал за правни информации, двете земји биле на списокот на оние кои...
Вести Свет Слајдер

ФОТО: Чесите им оддадоа почит на починатите од ковид – запалени 30.000 свеќи во замокот во Прага

Слободен печат
Претседателскиот замок Храдчани во Прага вечерва го осветлија 30.000 свеќи, симболично по една за секоја жртва од пандемијата на ковид-10 во Чешка, а првата ја...
Вести Свет

Чешка побарала од државите од ЕУ да протераат по еден дипломат на Русија

Слободен печат
На неформалниот самит во Португалија, чешкиот премиер Андреј Бабиш побара од земјите членки на Европската унија да протераат по еден руски дипломат во знак на...
Вести Свет Слајдер

Коронавирус: Европа ги прави првите чекори кон нормалност

Слободен печат
Многу луѓе копнеат по тоа: конечно повторно да излезат, да се сретнат со пријатели, да одат на прошетка. По повеќемесечен локдаун поради Ковид-19, ова сега...
Вести Регион

Чешкиот претседател го повтори ставот од пред две години: Признавањето на Косово е грешка

Слободен печат
Чешкиот претседател Милош Земан вели дека и понатаму верува дека признавањето на независноста на Косово е грешка. Тој тоа го напоменал и за време на...
Вести Свет

Чешка ги олеснува мерките за трговците на мало од 10 мај

МИА Агенција
Сите трговци на мало, продавници за поправки, кројачки салони, продавници за чевли, студија за тетовирање, солариуми ќе продолжат со работа во Чешка од следната недела,...
Вести Свет

Чешка од 1 јуни почнува со вакцинација на сите граѓани постари од 16 години

Слободен печат
Чешкиот премиер Андреј Бабиш изјави дека Чешка сака да почне регистрација на лица над 16 години за вакцинација против ковид-19 најдоцна до 1 јуни. Доколку...
Вести Свет

Чешка ќе започне со вакцинирање на сите над 16-годишна возраст од 1 јуни

Слободен печат
Премиерот на Чешка, Андреј Бабиќ изјави дека Чешка сака да започне со регистрација на лица над 16 години за вакцинација против ковид-19, најдоцна до 1...
Вести Свет

Лавров: Бугарија со своите обвинувања кон Русија, одлучила да ја надмине Чешка

Слободен печат
Веднаш откако бугарското обвинителство објави дека спроведува истрага за руска вмешаност во четири експлозии во фабрики за муниција во Бугарија, следеше реакција од Русија. –...
Вести Свет

Русија реципрочно протерува седум дипломати од Словачка и од балтичките држави

Слободен печат
Двајца вработени во Амбасадата на Литванија, тројца од Амбасадата на Словачка, како и еден вработен во дипломатските мисии на Летонија и на Естонија мора да...