Tag : божиќ

Вести Македонија Слајдер

Повеќе од илјада верници во Бигорскиот манастир за Божиќ

МИА Агенција
Манастирот „Свети Јован Крстител” попознат како Бигорски манастир, беше претесен да ги прими сите верници кои сакаа, токму тука, во ова древно македонско светилиште, да...
Забава Магазин

Божиќни цитати кои ќе ви го стоплат срцето

Јасмина Кантарџиева Димков
Божиќ е еден од најубавите празници во годината. Време, кога семејството и пријателите се собираат и си разменуваат убави мисли. Иако е убаво да се...
Вести Македонија Слајдер

Честитка на претседателот Пендаровски по повод Божиќ

Слободен печат
Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска упати честитки до сите православни верници во земјата по повод големиот празник Раѓањето христово – Божик. – Сакам на...
Вести Македонија

Честитка од претседателот на ДУИ Ахмети по повод Божиќ

Слободен печат
Претседателот на Демократска унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети, упати честитка до граѓаните по повод христијанскиот празник Христовото раѓање – Божиќ. – Божиќ е голем...
Вести Свет Слајдер

Путин повторно го дочека Божиќ во својот роден град

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин им го честиташе Божиќ на сите граѓани на Русија и укажа на улогата на Руската православна црква во засилувањето на духовните...
Ви Препорачуваме Магазин Семејство

Денеска е Божиќ, денот на Христовото раѓање, а ова се народните обичаи и верувања

Слободен Печат
Денеска е Божиќ, највеселиот православен празник со кој се слави раѓањето на Исус Христос. Божиќ се слави три дена. Божиќното утро почнува така што рано...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Божиќно послание на г.г. Стефан: Да го чуваме тоа што ни е светост и посебност, да ја чуваме и живееме верата, да ги чуваме светињите

Слободен печат
Возљубени чеда во Господа, Денес е денот на радоста, денот кога ги доживуваме вистината и убавината на нашата вера; ова е денот на добрата волја,...
Вести Македонија Слајдер

Божиќна порака на г.г. Стефан: Да го чуваме тоа што е наш идентитет, духовен и национален

МИА Агенција
Православните верници утре (7 јануари) ќе го прослават Божиќ, раѓањето на Синот Божји, Исус Христос. По тој повод архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан заедно...
Вести Македонија

Честитка од Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ по повод Божиќ

МИА Агенција
Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, во пресрет на божикните празници, упати честитка во која им посакува на сите верници да...
Вести Македонија Слајдер

Пендаровски: Пораките на овој празник нека допрат до нашите срца

МИА Агенција
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати честитка до граѓаните по повод христијанскиот празник Христовото раѓање – Божиќ. – Од се срце посакувам празничните...