6 C
Скопје

Tag : болни

Вести Свет

Франција предупредува: Некои лекови можат да ја влошат состојбата на болни од Ковид-19

Горан Наумовски
Францускиот министер за здравство Оливие Веран предупреди дека лекови што содржат нестероидни средства како што се ибупрофен и кортизон можат да ја влошат состојбата на...
Вести Свет

Во Италија регистрирана 21 жртва од коронавирусот, 821 лица се заразени

Слободен печат
Бројот на починати лица од коронавирусот во Италија се искачи на 21. Се поголем е и бројот на луѓе во Италија, кои се заразени од...
Вести Регион

Вучиќ: Нема заразени со коронавирус во Србија

Слободен печат
Во Република Србија нема заразени со коронавирус, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со претставници на сите здравствени и други институции кои учествуваат во...
Вести Свет Слајдер

Сезона на грип во САД: Најмалку 105 деца починати, над 29 милиони инфицирани

Слободен печат
Најмалку 105 деца починаа од грип во оваа сезона, покажуваат податоците објавени од страна на американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ). Тоа...
Вести Свет

Денес се одбележува Меѓународниот ден на децата болни од рак

МИА Агенција
Петнаесетти февруари е Меѓународен ден на децата болни од рак. Годинава Меѓународниот ден се одбележува под мотото „Без граници. Заедно. Можност. Иднина. Лекување. Сила“. Одбележувањето...
Вести Свет Слајдер

Франција потврди пет нови случаи на коронавирус

Слободен печат
Франција денеска потврди уште пет случаи на инфекција со новиот вирус кој се шири од Кина,  меѓу кои и едно дете. Министерката за здравство Агнес...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Грипот ги испразни училиштата, ги наполни амбулантите и болниците

Сезоната на грип е во полн ек, а најмногу на удар се децата. Температура и силна кашлица која трае подолго време се симптомите кои ги...
Вести Свет

Експерт од Хонгконг тврди дека бројката на заболени од коронавирусот е многу повисока отколку што велат кинеските власти

МИА Агенција
Висок функционер за јавно здравје во Хонгконг денеска изјави дека реалниот број на заболени од новиот коронавирус веројатно е близу 25.000 – значително поголем од...
Вести Свет

ВТОР ДЕН КАРАНТИН ВО ВУХАН: Улиците празни, болниците пренатрупани

Слободен печат
Поради ширењето на коронавирусот во кинескиот град Вухан, на вториот ден од карантинот, во пресрет на одбележувањето на кинеската Нова година, улиците и шопинг центрите...
Вести Македонија Слајдер

Повторно се болни адвокатите на Јанева, Стефанова нема среќа да сведочи

Денеска во Основниот кривичен суд во Скопје требаше да продолжи судењето за случајот „Рекет“. На ред како сведок во овој предмет е повикана обвинителката Лиле...