7 C
Скопје

Tag : Богомил Ѓузел

Вести Култура

ВИДЕО | Шелева: Богомил Ѓузел е македонски писател но неговото творештво има универзален предзнак и доправа ќе се проучува и надвор од нашите граници

На 22 април почина академик Богомил Ѓузел, поет, драмски писател, есеист, раскажувач, преведувач. Во разговор за Утрински брифинг, професорката Елизабета Шелева потсети на неговото творештво,...
Вести Македонија Слајдер

Почина академик Богомил Ѓузел

Слободен печат
Македонската академија на науките и уметностите со жалење ја известува јавноста дека денеска во 82 година од животот, почина академик Богомил Ѓузел, редовен член на...