13 C
Скопје

Tag : Благојче Атанасоски

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Атанасоски за СП: „Крвавото Коледе“ е еклатантен пример на „забранета историја“ кај нас

Соња Христовска Угриновска
Според политикологот и историчар Благојче Атанасоски, Македонија и Бугарија треба искрено да работат и да се расветлат некои историски настани, со цел да се гради...
Колумни

Отпишаните од Македонија!

Целосната девастација и дезавуирањето на институциите на системот кај нас во последните три децении, колку што сме независна и самостојна држава, што би се рекло,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Атанасоски: Бугарија може да оствари влијание во Македонија само ако се откаже од својот наратив „Македонија е бугарска“, Македонците се Бугари“

Соња Христовска Угриновска
„Меката моќ“, која сака да ја наметне Бугарија кај нас, нема да ја смени толку драстично нашата перцепција за Бугарија, бидејќи нашата исклучително лоша перцепција...
Колумни

Нашата ЕУ ѕвезда полека згаснува!

Благојче Атанасоски
Последното разочарување кое го добивме со официјализирањето на бугарското вето врз европерспективите на Македонија (а со тоа и на Албанија), како повторно да ја отвори...
Колумни

ЕУ е насилник што нѐ тепа, а не ни дава да си заминеме од него!

Благојче Атанасоски
Посетата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на официјален Белград и официјална Бања Лука, е доказ дека Руската Федерација не се откажала од влијанието...
Колумни

Во светот на интересите, страдаат идеалистите

Благојче Атанасоски
Со свој камен, по своја глава – преку оваа поговорка најдобро може да се опише системот на заедничка согласност и инструментот „правото на вето“, на...
Вести Македонија Слајдер

Атанасоски: „Амдибајрамизација“ на предизборната кампања, со ова се одвраќа гласачот да излезе (ВИДЕО)

Слободен печат
За жал како што во ништо во државава се нема доверба, така е и со анкетите. Доколку на некоја од големите политички партии не им...
Вести Македонија

Атанасоски: Бомбите се оружје на двете најголеми политички партии, ДУИ освен создавање тензии не знае на друг начин да функционира (ВИДЕО)

Слободен печат
Бомбите станаа дел од оружјето на двете најголеми политички партии. Искрен да бидам овој начин на препукувања не е добар за земја членка на НАТО...
Вести Македонија Слајдер

Атанасоски: Од кога е потпишан Договорот за добрососедство, не можеме да разговараме без заканувачки тонови од бугарската страна

Слободен печат
Политикологот и историчар Благојче Атанасоски гостуваше во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ каде зборуваше за актуелната тема за преговорите со Бугарија во врска со историските...