Tag : бегство

Вести Економија

ЗОШТО МИГРИРААТ МЛАДИТЕ: Економските причини и корупцијата на прво место за „бегство“ од Западен Балкан

Слободен печат
Се случува егзодус на наслението од земјите од Западен Балкан, младите се иселуваат, општествата стареат. Демографските промени веќе не се мит, туку реалност. Причините за...
Хроника

Уапсен лихвар од Скопје, вториот е во бегство

Скопското јавно обвинителство поднесе обвинителе акт против двајца жители на Скопје кој ги сомничи за лихварство. Од почетокот на годинава до ноември, едниот осомничен дал...
Хроника

СЕ СКАРАЛЕ сопружници, МВР трага по сопругата која побегнала

Слободен печат
На 17.11.2019 во 03.20 часот во СВР Скопје, С.С.(45) од Скопје пријавил дека, по меѓусебна семејна расправија, од домот се оддалечила неговата сопруга В.С.(39) од...
Вести Свет

ФИЛМСКО БЕГСТВО ОД ПОЛИЦИЈА: Скокнал од прозор со радијатор за кој бил врзан, па паднал врз автомобил (ВИДЕО)

Слободен печат
На социјалните мрежи се појави снимка на која се гледа како еден маж излегува од прозорецот на полициската станица и бега. Тоа можеби и не...
Вести Свет

МОРАЛЕС ОТКРИВА: САД ми понудија авион за да ме однесе каде сакам

Слободен печат
Поранешниот претседател на Боливија Ево Моралес од Мексико Сити изјави дека САД му понудиле авион за да избега од Боливија. Моралес, претходно оваа недела, поднесе...
Вести Свет

Калифорнија: Направиле дупка на кров и побегнале од затвор, властите нудат 5.000 евра за оној кој ќе ги пронајде

Слободен печат
Полицијата од округот Монтереј во САД објавила фотографии од двајца затвореници, кои побегнале од затвор во Калифорнија. Тие се осомничени за две убиства, а според...
Хроника

Спасовски бара одговорност од судија или обвинител за бегството на Игор Спасов

МИА Агенција
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека клучното прашање во однос на бегството на Игор Спасов е одговорот од обвинителот и судијата врз...
Вести Свет

Путин предупредува на можноста за бегство на затворениците од ИД во Сирија

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин денеска предупреди дека припадниците на т.н. Исламска држава, кои во моментов се во затвор во североисточна Сирија, би можеле да ја...
Вести Свет

ПУКАЊЕ ВО СИНАГОГА ВО ГЕРМАНИЈА: Двајца мртви, напаѓачот во бегство (ВИДЕО)

Слободен печат
Најмалку две лица загинале во пукање во синагога во германскиот град Хале, пренесуваат германските медиуми. Како што тамошните светските медиуми, непознато лице неколкупати пукало во...
Хроника

Бегалецот Грујевски дал наредба за палење документи од УБК

Во МВР сум вработена од 2001 година во Петтата управа. Прв пат во 2015 година членував во Комисија за уништување опрема. Таа ја формираше тогашниот...