13 C
Скопје

Tag : Бабиш

Вести Свет

Бабиш со писмо до Макрон и Лејен: Европа мора да ни овозможи изградба на нуклеарни блокови

Слободен печат
Чешкиот премиер Андреј Бабиш денеска предупреди дека неговата земја нема да може без нови нуклеарни електрани и вонредни донции од ЕУ, како и тоа дека...
Вести Свет

ГОДИШНИНА ОД КАДИФЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА ВО ЧЕШКА: Демонстрантите бараат оставка од Бабиш

Слободен печат
На 30-годишнината од Кадифената револуција, со која заврши деценијата на комунистичко владеење во Чешка, граѓаните на таа земја го повикаа премиерот Андреј Бабиш да поднесе...
Вести Регион

Бабиш: Не гледам зошто Чешка би го сменила својот став за Косово

Слободен печат
Премиерот на Чешка, Андреј Бабиш денеска во Прага изјави дека не гледа причина зошто неговата земја би го повлекла признавањето на Косово. Бабиш го изјави...
Вести Македонија

Бабиш: Се надевам дека Европскиот совет навистина ќе го потврди отворањето на преговори на вашата земја со ЕУ

Слободен печат
Скопје и Атина успеаја да најдат заеднички јазик, постигнаа компромис за спорот за името. Вие како држава го сторивте своето, одржавте референдум, го сменивте името,...
Вести Македонија

Премиерот на Чешка, Андреј Бабиш, ќе ја посети нашата држава

Слободен печат
Чешкиот премиер Андреј Бабиш, против кого неодамна се одржаа масовни протести во Чешка, заедно со својаа делегација денеска доаѓа во службена посета на нашата држава....
Вести Свет

СЕ ЈАВИ БАБИШ: Чешкиот премиер се огласи по вчерашните масовни протести против него

Слободен печат
Чешкиот премиер, Андреј Бабиш, денеска и се обрати на околу десетте илјади демонстранти, кои вчера излегоа на масовни протести во Прага против неговата влада. Според...