Помен по повод 40-годишнината од упокојувањето на Архиепископот охридски и македонски Доситеј

По повод 40 години од упокојувањето на Архиепископот охридски и македонски Доситеј, денеска во црквата Св. вмч. Димитриј Солунски во Скопје, каде што е неговото вечно почивалиште беше отслужен помен на кој чиноначалствуваше Архиепископот охридски и македонски и на Јустинијана Прва г. г. Стефан во сослужение на Митрополитот Повардарски г. Агатангел и Митрополитот Тетовско-гостиварски г. …

Помен по повод 40-годишнината од упокојувањето на Архиепископот охридски и македонски Доситеј Read More »