20.8 C
Скопје

Tag : ангела меркел

Вести Регион

Харадинај: Меркел не ми побара укинување на таксата

Слободен печат
Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел изјавил дека позицијата на Косово по овој состанок е многу посилна. Тој рекол дека...
Вести Македонија

Заев идната недела ќе се сретне со Меркел

Мими Шушлеска Петкова
Реконструкција на владата ќе има само ако добиеме позитивни сигнали за добивање на датум за преговори со ЕУ во јуни или јули, во спротивни се...
Вести Свет

Европски лидери ја убедуваат Меркел да седне на претседателската фотелја на Европскиот совет

МИА Агенција
Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на...
Вести Свет

„Жешки прашања“ ја откажаа средбата Помпео – Меркел

МИА Агенција
Американскиот Стејт департмент соопшти дека е откажан денешниот состанок на државниот секретар Мајк Помпео со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Во соопштението до Стејт...
Вести Македонија

Меркел и Макрон: Да се поттикнува решавање на отворените прашања по примерот на Северна Македонија

Слободен печат
Ангела Меркел и Емануел Макеон денеска одржаа заедничка прес-конференција на Самитот во Берлин, на која беа соопштени причините за неговото свикување. Канцеларката Меркел и Претседателот...
Вести Македонија

Заев-Меркел: Договорот од Преспа е охрабрување за сите земји од Западен Балкан

Слободен печат
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружуван од заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи,...
Вести Македонија

Заев утре во Берлин ќе се сретне со Макрон и Меркел

Слободен печат
Македонскиот премиер Зоран Заев утре ќе се сретне со претседателот на Франција Емануел Макрон и со канцеларката на Германија Ангела Меркел, во рамките на отворените...
Вести Свет

Ангела Меркел, тажна и шокирана

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изјавила дека е шокирана и тажна поради автобуската несреќа на португалскиот остров Мадеира. Во оваа несреќа загинаа 29 германски туристи, додека...
Вести Свет

Најтешкиот удар за Ангела Меркел, канцеларката во солзи

Слободен печат
Мајката на германската канцеларка Ангела Меркел, Херлинд Казнер синоќа починала на 90.годишна возраст. -Херлинд Казнер, мајката на канцеларката, почина, објави портпаролот на германската влада не...
Вести Македонија

Заев побара од Меркел поддршка за отворање на пристапните преговори со ЕУ

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев во телефонскиот разговор со германската канцеларка Ангела Меркел побарал поддршка во врска со одлуката за почеток на преговорите со Северна Македонија која...