Tag : америка

Вести Економија

Пекинг: Трговскиот договор е возможен само со компромиси од страна на САД и Кина

Слободен печат
Кина и САД треба да направат компромиси во трговските преговори, изјави кинескиот заменик-министерот за трговија Ванг Шоун пред долгоочекуваните разговори меѓу американскиот претседател Доналд Трамп...
Вести Свет

САД во недела започнуваат со големата акција за депортација

Слободен печат
Американските имиграциски власти планираат в неделата да започнат голема акција на депортирање на неодамна дојдените семејства, кои нелегално пристигнале во САД, објави „Вашингтон пост”, цитирајќи...
Вести Економија

Американската централна банка ќе ги намали каматните стапки

Слободен печат
Федералните резерви на САД сигнализираа за намалување на каматните стапки во јули, со образложение дека се подготвени да се борат против растечките глобални и домашни...
Вести Свет

Русија: Америка има обврска да го почитува договорот со Иран

Слободен печат
САД се обврзани да го почитуваат нуклеарниот договор кој е потпишан со Иран, изјави заменикот на рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Рјабков. Како што тој...
Вести Свет

На Блискиот Исток пристигнуваат околу 1.000 американски војници

Слободен печат
Како одговор на „заканата“ од Иран, околу илјада американски војници и воена опрема ќе бидат испратени на Блискиот Исток. Вршителот на должноста министер за одбрана...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Работници брутално злоставуваат животни на една од најголемите фарми за млеко во Америка (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Слободен печат
Корпорацијата „Кока-Кола“ морала да ја прекине соработката со една голема американска фарма која ги снабдувала со млеко нивните фабрики. Причината е видео снимка која ја...
Вести Економија

СВЕТСКИ ЕКОНОМИИ под лупата на САД!

Слободен печат
Американската администрација Доналд Трамп уште еднаш одлучи да не ја дефинира Кина или која било друга земја како валутен манипулатор. Во извештајот до Конгресот од...
Вести Свет

Ирак се понуди да биде посредник меѓу Иран и Сад

Слободен печат
Ирачкиот министер за надворешни работи Мохамед Али Алхаким денеска понуди Ирак да биде посредник меѓу Иран и САД, во услови на зголемени тензии меѓу двете...
Вести Свет

Трамп не го загрижуваат проектилите на Северна Кореја

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека не е загрижен за неодамнешното лансирање проектили од Северна Кореја и изрази уверување дека лидерот на таа држава,...
Вести Свет

НЕЕДНАКВОСТА ВО БОГАТСТВОТО ВО АМЕРИКА ПОГОЛЕМА ОД КОГА БИЛО: Еве кои се причините за се поголемите разлики

Слободен печат
Најбогатите 10 отсто домаќинства во САД во 2018 година поседувале 70 отсто од вкупното богатство на домаќинствата, додека во 1989 година имале 60 проценти. Тоа...