Лидерот на Ал Каеда, Ајман ал-Завахири, вели дека Америка е одговорна за војната во Украина

Лидерот на терористичката организација Ал Каеда, Ајман ал-Завахири, за кого подолго време се сметаше дека е убиен, а од пред еден месец повторно се појави во јавноста, денеска ги обвини САД за војната во Украина, јави италијанскиот весник „Ил Месаџеро“. Во реткото обраќање по повод 11-годишнината од ликвидацијата на Осама бин Ладен, Ал Завахири кажа …

Лидерот на Ал Каеда, Ајман ал-Завахири, вели дека Америка е одговорна за војната во Украина Read More »