23 C
Скопје

Tag : skopje

Вести Скопје Слајдер

Дел од Скопје утре под сообраќаен режим: Протест од Чаир до Влада

Слободен печат
Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека поради најавен протест, утре од 13 часот ќе бидат затворени за сообраќај улиците: „Христијан Тодоровски-Карпош”, „Џон Кенеди”, „Цветан...
Економија Слајдер

Од денеска нова директна авиолинија помеѓу Скопје и Киев

МИА Агенција
На Скопскиот аеродром од денеска ќе биде воспоставена нова авиолинија на релација Скопје – Киев. На настанот по повод одбележано новаата директна линија помеѓу Скопје и...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Како требаше да изгледа Скопје по земјотресот според замислата на Кензо Танге?

Слободен печат
По катастрофалниот земјотрес во 1963 година, започна обновата на Скопје, а до 1980 година градот беше повторно изграден, делумно според големиот план на Кензо Танге,...
Вести Скопје Слајдер

Во Скопје денеска речиси и да не можеше да се види човек без маска (ВИДЕО)

Од денеска без заштитна маска на лицето не смеете да влезете во банка, аптека, во маркет, во автобус и во сите останати затворени објекти, како...
Вести Македонија Слајдер

Спас од Владата бараат и фризери, столари, леблебиџии…

Весна Дамчевска
Фризери, козметичари, вратари, бравари, градежници, столари, цвеќари, пекари, слаткари, леблебиџии, чевлари и други занаетчии се силно погодени од здравствената криза. Некои целосно ги затворија дуќаните,...
Хроника

Подобрена е состојбата во истражниот затвор „Скопје“

МИА Агенција
Директорот на КПУ Затвор „Скопје“ Есад Рахиќ денеска истакна дека во споредба од пред шест месеци, состојбата во затворот е многу подобра. Тој посочи дека...
Вести Скопје

Повисоки плати и нови униформи бараат полицајците во државава

Слободен печат
Под мотото „И јас имам право на достоинство”, на протестен марш групата ќе се собере кај трговскиот центар „Мавровка”, од тука ќе маршираат кон „Веро”,...
Вести Скопје

Мерлин ќе ги забавува скопјани за Нова Година: Шилегов ја откри и цената (ВИДЕО)

Слободен печат
На 75 дена до почетокот на новата година, Град Скопје одлучи да не ја крие ѕвездата на вечерта, за дочекот на 2020 година. Станува збор...
Хроника

Мртов маж најден на пат

Горан Наумовски
Безживотно тело на 67 – годишен маж е најдено покрај пат во тетовското село Рогачево вчера околу 16 часот, соопшти денеска СВР Тетово. На телото...
Вести Некатегоризирано Скопје

Акција за чистење на отпадот кај Центарот за зависности

Слободен печат
Општина Кисела Вода во соработка со невладините организации ХОПС и „Доверба” спроведе голема акција за расчистување на отпадот одложен кај Центарот за зависности. – Сезонските...