14 C
Скопје

Tag : naslovna

Вести Свет

Се шеташ низ град, се сопнуваш на торба, а во неа 16.000 евра

Граѓанин на Германија изгубил торба со 16.000 евра. Торбата, сосема случајно ја пронашол минувач под едно дрво, па му ја вратил на сопственикот. Човекот кој...
Вести Македонија

Царовска: Поголема социјална заштита на повозрасните лица наместо „гетоизација”

МИА Агенција
Моделот на управување со пензионерските домови ќе се менува со цел да се понудат посовремените модели на заштита на највозрасните лица, најави министерката за труд...
Вести Свет

Маж фрли бомба кон полицајци во колеџ на Филипини (ВИДЕО)

Слободен печат
Еден полицаец загина, а 11 лица, поголемиот број студенти се повредени откако 65-годишѓен маж активирал бомба во колеџот во градот Инитао, што се наоѓа на...
Вести Свет

ЗА ЕДНА НОЌ: Кралот на дрогите потрошил 66 милиони долари

Горан Наумовски
Сам Гор картел управуван од Це Чи Лоп е формиран од сојуз на пет азиски групи на Тријади, кои препродавајат на тони метамфетамин, хероин и...
Вести Скопје

Мерлин ќе ги забавува скопјани за Нова Година: Шилегов ја откри и цената (ВИДЕО)

Слободен печат
На 75 дена до почетокот на новата година, Град Скопје одлучи да не ја крие ѕвездата на вечерта, за дочекот на 2020 година. Станува збор...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Бундестагот ни даде зелено светло за почеток на преговорите со ЕУ (ВИДЕО)

Слободен печат
Бундестагот пред малку даде зелено светло за почеток на преговорите на Северна Македонија за влез во ЕУ. Со 476 гласа за и 122 против, како...
Вести Свет

Светски штрајк и самит во ОН за запирање на климатските промени

МИА Агенција
Милиони луѓе протестираа за заштита на природната околина и отфрлање на јаглеводородните ресурси, се оддржаа синоќа во многу американски градови, масовен митинги маше во Њујорк,...
Хроника

Ноќеска казнети над 100 возачи на мотори

Слободен печат
Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за внатрешни работи Скопје спроведе акциска контрола за откривање на возачи кои ја пречекориле брзината на движење со...
Вести Ви Препорачуваме Свет

САД ја отфрлија понудата на Путин да купат најнови руски ракети

МИА Агенција
САД не ја прифаќаат понудата на рускиот претседател Владимир Путин да купат најново руско оружје како суперсонични ракети затоа што се технолошко понапредни во оваа...