7.1 C
Скопје

Tag : makedonija

Вести Македонија

Филипче со најголема доверба во Владата

Во очекување на вакцинацијата против Ковид 19 што треба да стави крај на Пандемијата мнозинството граѓани во Анкетата на Телма и МЦМС се изјасниле дека...
Вести Свет

Кујтим Фејзулаи се подготвувал за нападот во Виена уште од јули, калашниковот го купил од земја од ЕУ

И.И.
Покрај Кујтим Фејзулаи, атентаторот од Виена чиј идентитет го потврди австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер, другите осомничени се од Косово, Бангладеш, Чеченија и...
Вести Македонија Слајдер

Карта на географска Македонија и сонцето од Кутлеш се појавија при онлајн настава во Србија

Слободен печат
На слајд во рамки на онлајн наставата по српски јазик за учениците од осмо одделение во Србија, на кој се набројуваат сите национални малцинства во...
Магазин Магазин слајдер Храна

Како се подготвува јагнешко месо во различни делови од Македонија?

Слободен печат
Бидејќи овој Први мај ќе го поминеме дома поради забраната за движење, многумина наместо традиционалната скара, за семејниот ручек за овој празничен ден ќе изберат...
Вести Македонија Слајдер

Четири лица починаа, потврдени 13 нови случи на Ковид 19 во земјава

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 53 оздравени од ковид-19. По градови: Скопје-25, Куманово-13, Прилеп-5, Струга-1, Битола-4, Охрид -1 и...
Вести Македонија Слајдер

Разговор со трансродов маж од Македонија: За секого има начин работите да излезат позитивни

Валентина Т
И покрај донесувањето на Законот за спречување и заштита од дискриминација минатата година, според извештајот на ЛГБТИ центарот за поддршка во Македонија за јануари, февруари...
Вести Македонија

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот Филипче за состојбата со коронавирусот

Слободен печат
Министерот за здравство, Венко Филипче моментално држи прес-конференција за да извести за состојбата со коронавирусот во државата....
Вести Македонија Слајдер

Медицински сестри сведочат за Слободен печат: Немаме доволна заштита, а граѓаните се несовесни

Откако во поликлиника Јане Сандански се отвори пункт за тестирање од вирусот ковид-19, медицинските сестри и доктори стравуваат за нивното здравје. Иако е добро познато...
Вести Македонија Слајдер

Спас од Владата бараат и фризери, столари, леблебиџии…

Весна Дамчевска
Фризери, козметичари, вратари, бравари, градежници, столари, цвеќари, пекари, слаткари, леблебиџии, чевлари и други занаетчии се силно погодени од здравствената криза. Некои целосно ги затворија дуќаните,...
Вести Македонија Слајдер

Татковците се бунат: Мајките го користат коронавирусот и полицискиот час како изговор да не им ги даваат децата

Епидемијата на коронавирусот, воведувањето на вонредна состојба и полициски час, им го отежна животот на децата кои имаат разведени родители. Имено, поради неможноста да се...