Тафталиџе и Карпош повторно без струја

Електричната енергија си „поигрува“ со граѓаните во Скопје. Веќе цела недела ЕВН не може да го отстрани дефектот на трафостаницата во Козле, поради која граѓаните во повеќе наврати, изминатава недела периодично немаат струја.

До пред извесно време во скопските населби Карпош и Тафталиџе немаше струја четириесеттина минути, се надеваме дека во иднина  ЕВН ќе го надмине овој проблем.

Прекин во снабдувањето со електрична енергија настана денеска во 15:50 часот за корисниците кои се напојуваат од трафостаниците кои се поврзани на 110 киловатниот далекувод Скопје 3 – Козле, во ТС Скопје 3, соопшти ЕВН.

Оттаму информираат дека на овој далекувод кој е во сопственост на ЕВН нема регистрирано дефект, туку не доаѓа електричната енергија од ТС Скопје 3 која е во сопственост на АД МЕПСО и потоа истата да се дистрибуира до корисниците.

Прочитајте и...  Мицковски до Заев: Вие сте опседнат со Никола Груевски

Од ЕВН велат дека се утврдува која е причината за ова, но за да не останат корисниците подолг период без електрична енергија тие биле префрлени на други напојни точки. За 40 минути сите корисници повторно биле вклучени во дистрибутивната мрежа.

Изминатите два дена во истата ТС Скопје 3 на АД МЕПСО реагираше заштитата при што во прекин беше 110 киловатна врска на ЕВН Скопје 3-Запад. Дел од корисниците од населбите Водно, Капиштец, Козле, Карпош 2, Ѓорче Петров, Влае, Тафталиџе, Сарај  кратко време останале без електрична енергија.

Екипите на ЕВН веднаш реагирале, а корисниците биле префрлени на други напојни точки и било нормализирано снабдувањето со електрична енергија, соопшти ЕВН.

 

Прочитај повеќе

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција

Падна хеликоптер во Русија, се верува дека има загинати

Слободен печат