7 C
Скопје

Тадиќ: Конференцијата на Вучиќ е кулминација на бизарноста и политичката патологија

Поранешниот српски претседател Борис Тадиќ оцени денеска дека саботната прес-конференцијата на претседателот Александар Вучиќ, на која беа прикажани масакрирани тела, е кулминација на „бизарноста и политичката патологија во која е втурната Србија по 2012 година”, јави дописникот на МИА од Белград.

-Покажувањето на масакрирани тела, со што се кршат човековите права и на самите жртви и на нивните семејства, и покрај експлицитното барање на членовите на семејствата на потенцијални жртви, е нешто што не може да се замисли во ниту една нормална земја, изјави Тадиќ за „Данас”.

Според него, „криминалната група на Беливук (Веља Невоља), која всушност е откината тепачка фаланга на Српската напредна партија (СНС), отворено на социјалните мрежи ги киднапираше и злоставуваше своите криминални ривали, а претседателот на државата и неговите најблиски соработници (Братислав) Гашиќ- директор на БИА и (Ненад) Стефановиќ- министер на МВР и на одбрана, како и премиерката Ана Брнабиќ, со прст не мрднаа, ниту се огласија по тој повод “.

Жестоки напади врз Вучиќ по објавата на шокантни фотографии од злосторствата на Веља Невоља: Само претстава за народ, сиот криминал потекнува од овој режим

-Во која било нормална земја, сите тие, како челници на оваа земја, ќе мораа веднаш да си дадат оставка, наместо да се пофалат дека се наоѓаат во борбата против организираниот криминал, а всушност се работи само за пресметка во нивните редови, изјави Тадиќ.

Прочитајте и...  Астрономски 424 милијарди евра ја чини Франција кризата со ковид-19

Како што истакна, сликите што ги покажа Вучиќ „не се само слики на злосторства извршени од криминални групи, туку и слики на Србија под власта на Вучиќ”.

Од иницијативата „Да не го давиме Белград” оценија дека случајот со организираната криминална група на Вељко Беливук во голема мера претставува судир во рамките на владејачката СНС и нејзината олигархија.

Од оваа опозициска иницијатива наведоа дека криминалните кланови против кои денес се бори државата се „создадени, развиени и зајакнати за време на владеењето на Александар Вучиќ и СНС, при што истата таа власт покажала разбирање кон нив, не успевајќи да ги казни дури и кога се снимаа додека до смрт претепуваа други луѓе, со нив делеа исти ложи на стадионите, и им дозволуваа на своите деца да се дружат со нив”.

Прочитајте и...  Приведен дилер од Скопје

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар