Тачи за Курти: Ако не е подготвен, негово право е да одбие да формира влада во Косово

„Волјата на народот во Косово е поголема од секој лидер и волјата да се движат работите напред и побрзо е поголема од држењето во заложништво на еден народ. Ако не е подготвен, негово право е да го одбие“, изјави Тачи.

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека адресата за решавање на кризата во која се наоѓа земјата е кај победничката партија на изборите, Движењето Самоопределување.

– Решението кое го потпишав, со кое Албин Курти е мандатар за формирање на влада е во мојата канцеларија и чека. Тоа што треба да се случи е почитување на волјата на граѓаните на Косово која беше изразена на изборите. Адресата за решавање на оваа криза сѐ уште е кај политичките партии, сѐ додека не се помине во следна фаза кај претседателот на државата – рече Тачи.

Според него, Косово нема долго време за чекање и нема да биде блокирано.

– Волјата на народот во Косово е поголема од секој лидер и волјата да се движат работите напред и побрзо е поголема од држењето во заложништво на еден народ. Ако не е подготвен, негово право е да го одбие – изјави Тачи.

Прочитајте и...  Што ги спои СДСМ и Беса? Се пишува заедничка програма

Прочитај повеќе

Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Слободен печат

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција