Тачи: Со Гренел зборувавме за дијалогот Косово-Србија

Тој рече дека улогата на САД е незаменлива во процесите низ кои поминува Косово.

Претседателот на Косово, Хашим Тачи се сретна со Ричард Гренел, специјалниот претставник на претседателот на САД, Доналд Трамп за дијалогот Косово-Србија.

Тачи на Фејсбук рече дека на средбата е разговарано за политичката и економската ситуација во земјата и во регионот, како и за повторно започнување на дијалогот помеѓу Косово и Србија.

– Еден работен состанок со специјалниот претставник на претседателот Трамп за дијалогот помеѓу Косово и Србија, амбасадорот Ричард Гренел. Ние разговаравме за политичката и економска ситуација во земјата и регионот, како и за повторно започнување на дијалогот помеѓу Косово и Србија, напиша Тачи.

Тој рече дека улогата на САД е незаменлива во процесите низ кои поминува Косово.

– Ние ќе продолжиме да бидеме верен партнер на САД во заживувањето на стратешките интереси во Западен Балкан, додаде Тачи.

Прочитајте и...  Се подготвува пријава против пет високи раководни службеници во СВР Велес

Според него, лидерството на Доналд Трамп ќе биде пресудно за постигнувањето на финалниот договор со Србија.

Прочитај повеќе

Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Слободен печат

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција