Тачи се обрати на јавноста по средбата со Рама: Ќе поднесам оставка, ако го потврдат обвинението

Имињата на двајцата лидери на ОВК се појавија во контекст на можно подигнување на обвинение откако Тачи покрена сериозна политичка иницијатива насочена кон укинување на Специјалниот суд за злосторства на ОВК.

Косовскиот претседател Хашим Тачи рече дека ќе поднесе оставка доколу Специјалниот суд за злостроства на ОВК го потврди обвинението, чиј нацрт е подготвен од страна на обвинителството на тој суд.

„Следните денови, ќе се консултирам со политичките лидери околу наредните чекори. Ве уверувам уште еднаш, нема да се соочам со правдата од оваа канцеларија. Доколу обвининието биде потврдено, веднаш ќе поднесам оставка. Нема да дозволам овие лажни обвиненија да го свртат вниманието од Косово и можноста да го заземе своето место во меѓународната заедница, како членка на ОН, НАТО и Европската Унија“, рече Тачи.

Говорот на некогашниот политички лидер на ОВК однапред им беше поделен на медиумите.

Тачи пред медиумите излезе со неколку дена задоцнување и по разговорот со албанскиот премиер Еди Рама, кој обвинението против лидерот на Демократската партија на Косово го нарече „дел од поширок план на напад врз Косово и Албанците“, пренесе РТС.

Прочитајте и...  Сончево време со слаб до умерен ветер, температура до 29 степени

Специјалното обвинителство на судот за воени злосторства на ОВК го предаде на советот на овој трибунал предлог обвинението, со кое некогшаниот политички лидер на ОВК Хашим Тачи и шефот на неговата тајна полиција Кадри Весели се товарат за убиство на 100 лица, како и низа други дела.

Иако не се објавени детали од обвинението, уште од крајот на 2017 година беше јасно дека обвинителството на новиот суд со седиште во Хаг покрена истрага против политичкиот лидер на ОВК и командантот на тајната полиција, но без објавување на било какви детали од таа истрага.

🇦🇱🇽🇰NË PRISHTINË – Me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi

Publiée par Edi Rama sur Lundi 29 juin 2020

Истрагата против Весели се водеше поради одговорноста која ја сноси како некогашен шеф на ШИК, разузнавачка служба на ОВК, а имињата на двајцата лидери на ОВК се појавија во контекст на можно подигнување на обвинение откако Тачи покрена сериозна политичка иницијатива насочена кон укинување на Специјалниот суд за злосторства на ОВК.

Прочитајте и...  Италија стравува од нов бран, овој пат „српски" коронавирус од Балканот

Прочитај повеќе

„Ја кријат вистината како за Чернобил“: Американци тврдат дека научници од Вухан пребегале на Запад и ги откриваат мрачните тајни за коронавирусот

Слободен печат

ДИК: Од категоријата болни и немоќни лица гласале 7861 гласачи (ВИДЕО)

Слободен печат

Куомо: Уште четири сојузни држави на карантинската листа на Њујорк

Слободен печат

По вториот ден од сослушувањето, Хашим Тачи без зборови излезе од судот во Хаг

Слободен печат

Шилегов: Клинички центар сега е комплекс со најсовремена инфрастуктура (ФОТО)

Слободен печат

Во Индонезија заразени со Ковид-19 речиси истовремено 54 новинари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Повторно тепачка во тајванскиот парламент: Пратениците корнеа столчиња и фрлаа шишиња (ВИДЕО)

Слободен печат

Каде треба да гласате- Проверете дали е променето избирачкото место

Слободен печат

Зголемен број случаи на Ковид-19 во Грција

МИА Агенција

Д-р Жан Митрев: Кај некои пациенти кај кои ситуацијата е многу влошена, незнам длаи воопшто може да се помогне

Слободен печат

Судот ја отфрли спогодбата за жртвите на силувачот Харви Вајнстајн

Слободен печат

Три лица заразени со Ковид-19 во Кичево, 70 активни случаи

Слободен печат