Тачи не го послуша Вучиќ да зборува на англиски – Слободен печат
ВестиРегион

Тачи не го послуша Вучиќ да зборува на англиски

Косовскиот претседател , Хашим Тачи и неговиот српски колега Александар Вучиќ, денеска учествуваат на „Форумот на Бритислава“, меѓународна конференција организрана од Глобсец.

Како што јавува Зери.инфо, за време на конференцијата, на косовскиот претседател му било речено дека  може да се обраќа на албански јазик, но српскиот претседател побарал Тачи да зборува англиски. Ваквото  барање на Вуќиќ, Тачи не го зел предвид бидејќи неговиот говор го почнал на албански.

На овој форум посебен акцент е ставен на дијалогот меѓу Косово и Србија и постигнувањето на договор меѓу двете земји.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close