Тачи: Можен договор со Србија оваа година

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, во тиранскиот самит на Брдо-Бриони изјави дека е можно да се постигне договор со Србија во текот на оваа година.

-Таксата беше една легитимна и права одлука, така и ќе продолжи да биде. Треба безусловно да се продолжи дијалогот со можност за постигнување на договор за целосна  нормализација на ситуацијата.- истакна Тачи.

Косовскиот претседател напомена дека во текот на вчерашниот ден разговарале и со премиерот на Албанија, Еди Рама, за можноста на целосното отстранување на границата помеѓу Албанија и Косово како европски модел под чадорот на евроатлантските вредности.

Прочитајте и...  Општинскиот Кризен штаб на Кочани бара ограничување на движењето како во Куманово

Прочитај повеќе

Спасени 15 мигранти кои се обиделе да преминат од Франција во Велика Британија

Слободен печат

Епидемиологот Пашагиќ почина од последиците на коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Ова се моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање

Слободен печат

Премиерот Џонсон префрлен во болница

Слободен печат

Полицискиот час ги опустоши парковите, се шетаат само кучиња (ФОТО)

Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар додека трае епидемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заразените од коронавирус во Кипар ќе се следат преку мобилна апликација

Слободен печат

Пазарите за диви животни во Кина повторно се отвораат, расизмот кон азиската популација во САД расте (ВИДЕО)

Слободен печат

Кралицата Елизабета се обрати до нацијата: Ќе успееме во борбата против коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Скопје како во филмот „Јас сум легенда“, само без зомби (ФОТО+ВИДЕО)

Љубиша Николовски

Баша: Нискиот број на тестови во Албанија ја прикрива вистината и чини животи!

Слободен печат

Француски план предвидува 300 милијарди евра на кредити за поддршка при економската криза

Слободен печат