Тачи ќе соработува со Курти за приближување на Косово кон ЕУ и НАТО

Разговорите за формирање на коалиција траат веќе со месеци.

Косовскиот претседател, Хашим Тачи изјави дека од мандатарот на новата влада во Приштина очекува наскоро да ја заврши својата работа.

Тој во Давос рече дека ќе соработува со Албин Курти за, како што рече, унапредување на настојувањата Косово да се придружи на Европската унија и НАТО.

Тачи во понеделникот, на лидерот на Движењето Самоопределување, Албин Курти му даде 15 дена за да формира нова Влада.

Разговорите за формирање на коалиција траат веќе со месеци.

Прочитајте и...  Откупот на грозјето и исплата на пензии на дневен ред на новата владина седница

Прочитај повеќе

Филипче: Кротката убавица Бојана како лавица го победи карциномот (ВИДЕО)

Слободен печат

Словенија: Се очекува 60 отсто од населението да се вакцинира кога ќе бидат достапни ковид вакцините

Слободен печат

Апел од шпанската Влада: Жителите на Мадрид да го ограничат движењето

Слободен печат

Голема акција на Европол и ФБИ: Уапсени 179 лица, запленет пола тон дрога и оружје

Слободен печат

Фејсбук и Инстаграм поради прописите ќе ја напуштат Европа?

Слободен печат

Ковид-тест наместо карантин за патниците пред меѓународните летови, бараат авиокомпаниите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Британија со нови рестриктивни мерки: Полициски час за рестораните, казни за неносење маски, свадби и погреби со ограничен број луѓе

Слободен печат

Расте бројот на заразени во Шведска, се размислува за нови мерки

Слободен печат

Се „крчка“ нов Кривичен законик, но и Закон за кривична постапка.

Лука Андреев

Макрон ја повика Русија да објасни за труењето на Навални, нема да толерира хемиско оружје

Слободен печат

Хашки обвинител: Ќе ги гониме оние кои ќе го откријат идентитетот на сведоците против ОВК

Слободен печат

Д-р Марковски: Потребно е владино тело од 4-5 доктори кое ќе носи одлуки за да излеземе од пандемијата

Слободен печат