Тачи го возвраќа ударот: Помирувањето не може да се постигне ако се негираат злосторствата - Слободен печат

Тачи го возвраќа ударот: Помирувањето не може да се постигне ако се негираат злосторствата

Претседателот на Косово, Хашим Тачи реагираше на изјавата на српскиот претседател, Александар Вучиќ, кој ја оцени како „застрашувачка” одлуката на судот во Приштина за поранешниот министер за администрација и локална самоуправа во косовската влада, Иван Тодосијевиќ.

Имено Иван Тодосијевиќ е осуден на две години затвор, а Вучиќ рече дека тој е „чесен Србин од Звечан” и дека во 1999 година во Рачак се работело за „фабрикувано злосторство, каде што сè било фалсификувано од светскиот хохштаплер и измамник Вилијам Вокер”.

Тачи рече дека мирот, помирувањето, стабилноста и правдата не може да се постигне ако се негираат злосторствата.

-Гледам дека официјални лица на Србија не го признаваат едно од најголемите злосторства врз цивилите кое се случило во Европа, кое е потврдено од Трибуналот за Воени Злосторства во Хаг, како што е Рачак. Геноцидните политики на Србија не може да се бранат. Тие треба да бидат осудени. Мирот, помирувањето, стабилноста и правдата не може да се постигне ако се негираат криминалните дела- напиша Тачи.

Вучиќ: Пресудата на судот за поранешниот косовски министер е застрашувачка, се работи за фабрикувано злосторство

Прочитај повеќе

Следната деценија поради климатската криза ќе бидат раселени десетици милиони лица

Слободен печат

Адам Шиф: Разузнавачките агенции се под притисок од администрацијата на Трамп

Слободен печат

Цената на бензините без промена, поевтинува дизелот

Слободен печат

Адеми: Го чекаме УНЕСКО со раширени раце

Мирослава Бурнс

Трамп: Ќе направиме „многу лоши работи”, доколку не паднат бариерите од ЕУ

Слободен печат

Тачи му даде 15 дена на Курти за да формира нова влада на Косово

Слободен печат

Остави Коментар

one + nine =

Прочитај повеќе

Мусави: Тврдењата на европските сили за иранското кршење се неосновани

Слободен печат

Јандроковиќ: Претседавањето со ЕУ е потврда за посветеноста на Хрватска кон европските вредности

Слободен печат

Пропадна лидерската средба, спас за Законот за јавното обвинителство ќе се бара во осумте пратеници

Весна Тодоровска

Надлежните трагаат по високо обучените професионалци кои ги ликвидираа шкаљарците во Атина

Слободен печат

Во текот на ноќта запалени неколку автомобили во Атина

Слободен печат

Данските легенди на инди-рок сцената – Efterklang, пристигнуваат во Скопје!

Слободен печат