Тачи е убеден дека Косово и Албанија ги очекува заедничка иднина без граници

Тоа е големината на Албанија, тоа е татковината со безгранични духовни и солидарни димензии. Косово е вечно благодарно на Албанија. Без Албанија Косово не ќе беше слободно, ослободено и независно, изјави Тачи.

Косовскиот претседател Хашим Тачи е убеден дека Косово и Албанија многу наскоро ќе имаат заедничка иднина без граници, јави дописникот на МИА од Приштина.

Обраќајќи се на свечената академија „Благодариме Албанија”, по повод 21-та годишнина од приемот во таа земја на косовските бегалци, Тачи ѝ одаде признание на Албанија затоа што, како што рече, „се соочи со геноцидот што српската држава го вршеше врз косовскиот народ во кампањите за етничко чистење”.

Тачи се заблагодари на Албанија затоа што „ги отвори вратите и срцата во деновите на трагедијата и кулминацијата на војната од 1998-99 година”.

– Тоа е големината на Албанија, тоа е татковината со безгранични духовни и солидарни димензии. Косово е вечно благодарно на Албанија. Без Албанија Косово не ќе беше слободно, ослободено и независно, изјави Тачи.

Прочитајте и...  За два дена 300.000 лица Романци останаа без работа, бројот на невработени се искачи на 800.000

На академијата присуствуваше и албанскиот претседател Илир Мета, кој рече дека „Албанија беше должна да ја преброди извонредната хуманитарна криза што доаѓаше од геноцидот на (тогашниот српски лидер) Слободан Милошевиќ”.

– Две децении поминаа и секако дека сме многу подобро одошто бевме. Сепак, не сме толку среќни колку што би сакале да бидеме. Треба да бидете попосветени на иднината за да не се мобилизираме и да ги ставаме во погон нашите доблести само во кризни времиња, туку да работиме постојано и со висока свест, порача Мета.

Прочитај повеќе

Мисајловски: Државата мора под итно со финансиски инекции да им помогне на сите компании

Слободен печат

На сета мака оддекна експлозија во Италија: Шест лица извлечени од под урнатините!

Слободен печат

Едуард Филип: Ситуацијата низ која минува Франција е „без преседан”

МИА Агенција

Коронавирусот и коси и домородците во Амазонија

МИА Агенција

Мажот пронајден починат во својот стан во Битола немал коронавирус

Слободен печат

Партијата на Шарец против давањето широки овластувања на словенечката војска

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За два дена 300.000 лица Романци останаа без работа, бројот на невработени се искачи на 800.000

МИА Агенција

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Апел до германските државјани да не патуваат за време на велигденските празници

МИА Агенција

ССНМ и ЗНМ: Отпуштање новинари не смее да биде прва мерка за справување со кризата

Слободен печат

Европскиот парламент ја понуди својата зграда за болница

МИА Агенција

Кој ќе ги прекрши мерките за изолација во Франција, ќе работи општествено корисна работа во болница!

Слободен печат