Таа ги родила српските принцови: Која е ПРВАТА ЖЕНА на принцот Александар? (ВИДЕО) - Слободен печат

Таа ги родила српските принцови: Која е ПРВАТА ЖЕНА на принцот Александар? (ВИДЕО)

Принцезата од Бразил и Португалија, Марија да Глорија, била првата сопруга на српскиот принц престолонаследник Александар Втори Караѓорѓевиќ. Мајка е на принцовите Петар, Филип и Александар.

Родена е на 15 декември 1946 година во Петрополис, Бразил. Припаѓа на шестата генерација директни потомоци на португалските кралеви.

Александар Втори Караѓорѓевиќ и Марија да Глорија се венчале во 1972 година во местото Вилјаманрике де ла Кондеса во Шпанија.

Во тој брак се родени три сина – најстариот, принцот Петар, роден е во 1980 година во Чикаго и близнаците принцовите Филип и Александар родени во 1982 година во Вирџинија.

Бракот на Марија и Александар Втори Караѓорѓевиќ е завршен на 19 февруари 1983 година.

Две години по разводот од Александар таа се омажила за Игнацио, војводата од Сегорба. Во тој брак има две ќерки.

Погледнете ја снимката од венчавката на Марија да Глорија и српскиот престолонаследник.

 

 

Прочитај повеќе

Креаторката Кокев за Атиџе: Таквите жени не се трансформираат, може ние да се трансформираме учејќи од неа

Слободен печат

Палави слонови: Избегале од циркус за да си играат во снегот (ВИДЕО)

Слободен печат

Бизарната љубов на Салвадор Дали и Гала: Таа го направи и го уништи! (ФОТО)

Слободен печат

Девојката на Игор Карачиќ слави во Стокхолм: Македонката Душица објави селфи за финале! (ФОТО)

Слободен печат

Сè ќе ви оди од рака: Ако сте родени во овој знак, добро искористете го периодот од 25 јануари до 5 февруари!

Слободен печат

Џенифер Лопез не може да го дочека Супер Боул: Погледнете како се подготвува (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

four × 4 =

Прочитај повеќе

Не сте виделе ваква баба, има 63 години, а изгледа како да има 23 (ФОТО)

Слободен печат

Вие добро го познавате: Данијела Мартиновиќ му откри на Жаре со кого се бакнала за првпат (ВИДЕО)

Слободен печат

Бизарната љубов на Салвадор Дали и Гала: Таа го направи и го уништи! (ФОТО)

Слободен печат

Инспирација за сите генерации: Кристи Бринкли (65) демонстрираше како изгледа совршениот стајлинг за ладни денови! (ФОТО)

Слободен печат

Наши миленици: Луна, златниот ретривер со најубави очиња

Слободен печат

Спилберг, Скорсезе и Бредли Купер заедно во филм за славниот композитор (ВИДЕО)

Слободен печат