ТАА Е КАРЛОВИЌ СО ГОЛЕМИ ГРАДИ: Нов сексистички испад на тениски меч! (ВИДЕО)

Мисаки Дои (28) беше поразена од Германката Јулија Гергес, по сетови 5:7, 6:1 и 6:3. Но, ваквиот резултат беше во втор план, односно мечот го одбележа непримерниот коментар кој го имаше тренерот Кристиан Захалка во моментите кога ѝ даваше совети на Јапонката Дои во текот на дуелот.

При резултат 5:4 во првиот сет, таа го повика тренерот на консултација. Во текот на разговорот, тој алудирајќи на силните сервиси на Гергес, рече:

– Знам, тоа е како да играш против Иво Карловиќ со големи гради – беа зборовите на тренерот на Дои.

Хрватскиот тенисер Иво Карловиќ е познат по силните сервиси, во својата 19-годишна кариера забележал повеќе од 13.500 асови.

Прочитајте и...  Митревски и Порто ремизираа против Киелце

Јулија Гергес во светот на ВТА е позната исто така по силниот сервис, а оваа сезона веќе ги има вкупно 258.

Ова е уште еден сексистички испад на тениските мечеви, на почетокот од месец октомври главен судија беше суспендиран поради непримерни коментари кон малолетно девојче кое ги собираше топчињата.

Поврзани вести

Замената за Ван Дајк чини 90 милиони евра

Слободен печат

Селекторот Ѓоровиќ ги одбра кошаркарките за ноемвриските квалификации за ЕП

Слободен печат

Новите корона протоколи го ставија на „пауза“ мак-фудбалот

Слободен печат

МЗТ Скопје: Ново првенство и веднаш нова глупост на Перо Антиќ

Слободен печат

Легендата на Јунајтед стравува: Може 15-20 години да чекаме на титула како Ливерпул

Слободен печат

Зверев се брани од нападите дека е насилник: Олга лаже дека ја тепав

Слободен печат

Остави Коментар