СзС на Ѓилас не излегува на избори, но тој ветува: Србија шест месеци по смената на Вучиќ ќе има подобар живот

Тој го претстави планот „Србија 2020“, со кој се предвидува дека шест месеци по смената на Вучиќ, Србија ќе живее подобро и „ќе се врати достоинството на граѓаните“ и дека тоа е можно да се оствари годинава.

Претседателот на Партијата за слобода и правда (ССП), Драган Ѓилас, изјави денеска дека Сојузот за Србија (СзС), опозициска коалиција чиј претседавач е тој, нема да излезе на претстојните избори.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, Ѓилас оцени дека на сите им е јасно зошто се намалува цензусот и рече дека српскиот претседател Александар Вучиќ „не знае каде удира, бидејќи сè му распаѓа“.

-Дали некој знае колку партии има во парламентот? Па, не знае, дури 32, а самостојни пратеници 21. Дали мислите дека цензусот се намалува за да се зголеми демократијата и да има уште повеќе партии? Сите знаат за што станува збор – изјави Ѓилас.

Тој го претстави планот „Србија 2020“, со кој се предвидува дека шест месеци по смената на Вучиќ, Србија ќе живее подобро и „ќе се врати достоинството на граѓаните“ и дека тоа е можно да се оствари годинава.

Прочитајте и...  Опрема од Бугарија за поддршка на студенти со попреченост на Филозофскиот факултет

Наведувајќи дека верува во програмата, Ѓилас рече дека граѓаните можат да му веруваат, бидејќи тој не само што се занимавал со политика, туку и „постигнал резултати“ со својата фирма и како градоначалник.

Претставувајќи го планот „Србија 2020“ , тој рече дека сега од српскиот буџет се фрлаат две милијарди евра за непотребни проекти, додавајќи дека веднаш по смената на сегашната власт, лекар почетник ќе има плата од илјада евра наместо сегашните 650, додека наставниците ќе имаат почетна плата од 700 евра.

Според Ѓилас, ваквите потези ќе доведат до ланец на промени, бидејќи повеќе ќе се купува, вработува, а граѓаните нема да бидат само „броеви“ на власта.

Пред неколку дена, српскиот претседател Александар Вучиќ кажа дека се залага за намалување на изборниот праг од пет на три проценти, проценувајќи дека ова ќе го „врати животот“ во парламентот, за кој рече дека така ќе биде многу порепрезентативен.

Прочитајте и...  МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Вучиќ денес, дообјаснувајќи ја оваа идеја рече дека сите што сакаат да учествуваат на изборите се согласуваат со спуштањето на цензусот и дека против ова се оние што ќе ги бојкотираат изборите, додавајќи дека може да ги разбере политички коментари, но праша кое право и е загрозено на опозицијата.

-Ним им е загрозено правото да не можат да кажат еве Српската напредна партија (СНС) има 60 проценти од парламентот, Социјалистичката партија(СП) речиси исто, а останатите речиси и да не постојат.

Прочитај повеќе

Жителите на Сарај ги предаваат старите печки на дрва и нафта

Слободен печат

Рохани е бесен: Новите американски санкции врз Иран се дивјаштво

Слободен печат

„Нема правда, нема мир“ ечеше на протестот во Битола против полициска бруталност (ВИДЕО)

Слободен печат

Скопјани пијат вода со непромент и висок квалитет повеќе од 60 години

Слободен печат

Дрвокрадци од Прилеп добија кривични за напад на полициски службеници

Слободен печат

Отворени 57-те Рацинови средби

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Претседателите Пендаровски и Пахор на показна вежба на армиските специјалци во Охрид

Слободен печат

Радев нема да формира нова партија во Бугарија

Слободен печат

Нелоски обвинува за манипулации во Фондот за иновации

Слободен печат

Нападнати унгарски финансиски институции од хакери од Кина, Русија и Виетнам

Слободен печат

Крстовден се празнува во Манастирот во Рајчица

Слободен печат

Зеленски на местото на падот на украинскиот воен авион „Ан-26″

Слободен печат