6 C
Скопје

СЗО засега е против воведувањето ковид пасоши

Светската здравствена организација (СЗО) во моментот е против воведувањето на специјални сертификати или ковид пасоши за луѓето кои примиле вакцина против коронавирусот, изјави денеска претставникот на СЗО за Русија, Мелита Вујнович.

-СЗО е јасна за ова прашање и во овој момент не препорачува ваков вид пасоши, изјави Вујинович за телевизискиот канал „Русија 24″, пренесе Тасс.

Истовремено, Вуjнович не ја исклучува можноста СЗО во одреден момент да даде предлози за содржината на пасошот.

-Се разбира, земјите го следат нивниот курс, секоја држава се обидува да им овозможи на своите граѓани да се движат што е можно повеќе. СЗО ќе соработува со сите земји по ова прашање, додаде таа.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во понедленикот изјави дека комисијата во мафрт планира да го претстави својот проект за единствен сертификат за вакцинација. 

Прочитајте и...  Бугарите уште на почетокот одбиле помош од меѓународни експерти

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар