СЗО: Во минатото надминавме многу пандемии и кризи, ќе ја надминеме и оваа

Последната работа што и треба на било која земја е отворање на училиштата и компаниите, само за да се присили повторно да ги затвори заради заживување на вирусот, наведе Тедрос.

Земјите кои го ставија под блокада своето население за да го спречат ширењето на вирусот треба тоа време да го искористат за да го „нападнат вирусот”, порача денеска генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Адхан Гебрејесус.

-И во минатото надминавме многу пандемии и кризи. Ќе ја надминеме и оваа”, рече Тедрос на брифинг со медиумите, се наведува на сајтот на СЗО.

Тој истакнал дека со барањето луѓето да останат во своите домови и со запирање на движењето се купува време и се намалува притисокот врз здравствените системи, но нагласи дека „само по себе овие мерки нема да ја згаснат епидемијата”.

-Ги повикуваме сите земји ова време да го искористат за да го нападнат вирусот” рече Тедрос.

Прочитајте и...  Белоруската полиција приведе 442 лица на вчерашните протести

Во тој контекст тој укажа на шест клучни акции што СЗО ги препорачува земјите да ги преземат.

Прво, да обучат, распоредат и го зголемат бројот на здравствени работници, и да применат систем за откривање на секој сомнителен случај. Исто така, тој наведе дека е потребно да се зголеми производството, капацитетот и можноста за тестирање и да се идентификуваат, прилагодат и опремат установите што ќе користат лекување и изолација на пациентите. Како петта акција тој наведе дека државите треба да развијат јасен план и процес за ставање во карантин на оние кои биле во контакт, а како шеста дека треба цело владино внимание да се насочи кон сузбивање и ставање под контрола на Ковид-19.

Прочитајте и...  Осомничениот за убиството на Саздо екстрадиран во Македонија

-Овие мерки се најдобриот начин да се сузбие и запре преносот и да не дојде до повторно заживување на вирусот, кога санкциите ќе бидат укинати. Последната работа што и треба на било која земја е отворање на училиштата и компаниите, само за да се присили повторно да ги затвори заради заживување на вирусот, наведе Тедрос.

Прочитај повеќе

САД не заземаат позиции за споровите околу поморските граници на другите земји

Скопјани пијат квалитетна и безбедна вода

Слободен печат

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Слободен печат

СДСМ: Просечната плата во јули е зголемена за 8,5 отсто, продолжува трендот на раст на платите

Слободен печат

Пабовите, баровите и рестораните со скратено работно време во Англија

Слободен печат

Швајцарија: Неутрална, последен пат војуваше пред 200 години, а ќе потроши милијарда франци на борбени авиони

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Испраќањето луѓе на Месечината ќе чини 28 милијарди долари

Слободен печат

ЕУ воведе санкции за три компании кои продавале оружје на Либија

Слободен печат

Пендаровски: Благодарение на Обединетите нации решивме комплексен спор кој ја забавуваше нашата интеграција во меѓународниот поредок (ВИДЕО)

Слободен печат

Уапсен службеник на њујоршката полиција- шпионирал во корист на Кина (ВИДЕО)

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ по вчерашниот Централен комитет: Промени во партијата за победа над мафијата

Слободен печат

Коневски: Мијалков не сака да се меша во политиката, основач е на партијата и има право да е загрижен

Слободен печат