СЗО: Владите сами да одлучат дали сакаат да ги евакуираат своите граѓани од Вухан

Тој нагласи дека „доколку државите сакаат да ги евакуираат своите граѓани од Вухан, ставот на СЗО е дека за тоа треба да одлучат нивните влади“.

Владите сами да одлучат дали сакаат да ги евакуираат своите државјани од кинескиот град Вухан, кој е епицентар на епидемијата од коронавирус, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус минатата недела во Пекинг разговараше со кинески претставници во врска со мерките, вклучувајќи и можни алтернативи за евакуација на странци „доколку постојат начини за нивно сместување и заштита на нивното здравје“, истакна портпаролот на СЗО, Тарик Јашаревиќ.

Тој нагласи дека „доколку државите сакаат да ги евакуираат своите граѓани од Вухан, ставот на СЗО е дека за тоа треба да одлучат нивните влади“.

Прочитајте и...  Во Хрватска усвоен Закон за попис на населението

Прочитај повеќе

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција

Падна хеликоптер во Русија, се верува дека има загинати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски ги отфрли обвинувањата дека лобирал Македонија да не добие датум за преговори со ЕУ

Слободен печат

Заплената на пет тони кокаин во Венецуела се поврзува со кокаинот лоциран во Македонија

Слободен печат

Иран: Американската понуда за помош е смешна

МИА Агенција

Нови 19 случаи, вкупно 57 лица се заразени со коронавирус во Франција

МИА Агенција

Мицкоски до Заев: Дали испративте нота до Атина поради тоа што не го почитуваат Преспанскиот договор?

Слободен печат

Според индексот за глобална здравствена безбедност Македонија „доволно подготвена“ за борба со епидемии

Слободен печат