СЗО: Умираа сами и без збогум, милион смртни случаи е многу тажен биланс

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека милион смртни случаи од Ковид-19 е многу тажен биланс, откако многумина претрпеа тешка смрт во услови на осаменост, а нивните семејства не можеа да се збогуваат со нив.

– Толку многу луѓе изгубија толку луѓе и немаа шанса да се збогуваат, изјави портпаролката на СЗО, Маргарет Харис.

Според неа, многу луѓе починале сами.

-Тоа е ужасно тешка смрт во услови на осаменост, рече Харис на прес-конференција во Женева.

Таа посочи дека единствената позитивна работа кај овој вирус е тоа што може да се потисне.

На секои 16 секунди во светот умира по еден заразен – досега над милион починати од ковид-19

Прочитајте и...  Ковид-19 во Тиквешијата: Две наставнички и 15 деца во изолација, рекордни 54 позитивни случаи

Поврзани вести

Нови рестрикции во Словенија: Се затвораат градинки, хотели и дел од продавниците

Слободен печат

Путин сподели свои сознанија: Во Нагорно Карабах загинале близу 5.000 луѓе на двете страни

Слободен печат

Ќе вроди ли со плод објаснувачката мисија на Георгиевски во Софија?

Маријана Митровска

Бугарскиот министер за здравство: Лекарите се уморни, истоштени, а дел од нив и заразени

Слободен печат

Заев нема да поднесе оставка ако Бугарија стави вето

Слободен печат

Од сабота – две третини од Французите во карантин

Слободен печат

Остави Коментар