СЗО: Укинување на мерките за меѓународни патувања и одредување на приоритети

СЗО додава дека доколку земјите одлучат да ги стават во карантин сите патници при пристигнувањето, тоа мора да го сторат откако ќе го проценат ризикот и ќе ги земат предвид локалните околности.

Светската здравствена организација (СЗО) им порача на земјите ширум светот дека треба постепено да ги укинуваат мерките за меѓународни патувања, врз основа на темелна проценка на ризикот, и тој приоритет треба да им се даде на итни случаи.

СЗО препорача приоритет да се даде на патувања поради итни случаи, хуманитарни активности, патувања на неопходен персонал и враќање во матичната земја.

Зголемувањето на бројот на заразени лица во многу делови на светот ги принуди многу земји да воведат ограничувања во патувањата.

СЗО сега ги повикува сите земји да направат свои анализи за корист и ризик и да постават приоритети, пред да продолжат со меѓународните патувања.

Агенцијата на ОН наведува дека, при донесувањето одлуки, државите треба да ја земат  предвид епидемиолошката состојба на локално ниво и начинот на пренесување, националното здравство, како и социјалните мерки кои се во сила.

Прочитајте и...  Знаковниот јазик не е доволно застапен во нашата земја

СЗО додава дека доколку земјите одлучат да ги стават во карантин сите патници при пристигнувањето, тоа мора да го сторат откако ќе го проценат ризикот и ќе ги земат предвид локалните околности.

СЗО исто така предупредува дека не постои „нулта ризик” кога се разгледува можноста за увоз или извоз на случаи на коронавирусот во меѓународните патувања.

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат