5 C
Скопје

СЗО следната недела ќе разгледува одобрување на две кинески вакцини против коронавирус

Светската здравствена организација следната недела ќе почне да ја разгледува можноста за одобрување за итна употреба на две кинески вакцини против коронавирусот, изјави помошничката на генералниот директор на СЗО, Маријанџела Симао.

Симао исто така рече дека СЗО размислува да издаде одобрение за итна употреба за вакцините на АстраЗенека, произведени во Јужна Кореја и Индија.

Кина потпиша договори за извоз на милиони дози вакцини развиени од нејзините компании Синофарм и Синовак.

Прочитајте и...  Рајан: СЗО не го препорачува „туристичкиот" Ковид пасош

Поврзани вести

ВИДЕО | Филипче: Рестрикцијата ќе го ограничи ширењето на опасниот британски сој меѓу младите кои се собираат во вечерните часови

Слободен печат

Европскиот парламент го одзеде пратеничкиот имунитет на Пуџдемон

Слободен печат

180 санкционирани возачи во Скопје

Слободен печат

Две приватни клиники се вклучуваат во борбата со ковид-19 во Атина

Слободен печат

Доктор Мухамед Асани не направил лекарска грешка кога на родилката и биле извадени матката бубрегот и јајникот

Белгија како никогаш до сега против организираниот криминал: 1.200 полицајци ангажирани во апсења и претреси

Слободен печат

Остави Коментар