12 C
Скопје

СЗО: Рекордни 96.000 луѓе починаа од коронавирус во светот за една недела

Речиси 96.000 луѓе починаа од коронавирус во светот за една недела. Ова е рекорд за период од седум дена од почетокот на пандемијата, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Смртните случаи од коронавирус во периодот меѓу 18 и 24 јануари се за еден процент повеќе отколку претходната недела.

Од друга страна, бројот на регистрирани новозаразени лица во период од седум дена е помал за 15 проценти. Од 18 до 24 јануари, потврдени се околу 4.105.000 нови случаи на коронавирус.

Според СЗО, повеќе од 98,28 милиони луѓе во светот се заразени од почетокот на пандемијата, а над 2,11 милиони од нив починаа.

Извор:МИА

Прочитајте и...  Претседателот Пендаровски не гледа потреба од промена на Уставот

Поврзани вести

Рекордна заплена на дрога: Црногорската полиција пронајде 250 килограми „сканк“ во камион, возачот избега

Слободен печат

Д-р Пановски: Во Македонија има петпати поголема смртност од корона од просекот во светот

Слободен печат

Косовските политичари да учат од грешките на Милошевиќ

С.Р.

Бугарија од денеска влегува во предизборна кампања за парламентарните избори на 4 април

Слободен печат

Влада: Бугарија не бара менување на Уставот, Владата секогаш ќе ги јакне правата на сите

Состојбата во чешките болници е критична, дел од пациентите ќе се лекуваат во странство

Слободен печат

Остави Коментар