СЗО: Признаваме, се појавуваат докази за пренесување на Ковид-19 преку воздухот

СЗО призна дека се појавуваат докази за пренесување на Ковид-19 преку воздухот, откако 239 меѓународни научници укажале на таква можност.

„Признаваме дека се појавуваат докази на тоа поле. Можноста за пренесување на вирусот преку воздух на јавни места особено во посебни услови, не може да се исклучи. Но, мораат да се соберат докази и да се интерпретираат“, рекла Бенедета Алегранзи, претставничка на СЗО на брифингот во Женева.

Научниците во отвореното писмо тврдат дека постојат докази дека малите честички на новиот коронавирус во воздухот можат да ги заразат луѓето и ја повикуваат СЗО да ги смени препораките.

Научници бараат од СЗО да ги промени препораките поради докази за воздушна трансмисија на Ковид-19

Ставот на СЗО досега беше дека вирусот се пренесува преку капки.

Прочитајте и...  Расте бројот на пациенти на интензивна нега во Франција

„Разговараме за можноста за пренесување преку воздухот и аеросолно пренесување како еден од начините на пренесување на Ковид-19“, рекла Марија ван Керкове од СЗО, пренесува Ројтерс.

Таа препорачува проветрување на затворените простори и одржување на физичка дистанца, а ако тоа не е можно, тогаш носење на маски.

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат