24.8 C
Скопје

СЗО препорача верските собири за Велигден и Рамазан да се одржуваат на отворено

Светската здравствена организација (СЗО) денеска препорача верските собири во Европа, имајќи ги предвид Велигден и Рамазан, да се одржуваат на отворено во земјите каде собири се дозволени.

„Во земјите каде вирусот се шири повеќе, треба сериозно да се размисли за виртуелни собири, за одложувања или за намалување на големината на овие собири”, препорача СЗО во однос на верските прослави во текот на пролетта во Европа.

Општо, „сите религиозни обреди треба да се одржуваат надвор, ако е можно, или да се намалат по обем и времетраење, во однос на проредот, вентилацијата, миењето на рацете и употребата на маски”, препорачува организацијата на ООН.

„Уште подобро е ако се слави само со членови на домаќинството”, вели СЗО, предупредувајќи дека треба да се избегнува секој контакт во случај на симптоми и карантин.

Што се однесува до собирите во затворени простори, СЗО потсетува дека тие се „особено опасни, дури и ако се помали” затоа што се собираат членови на различни домаќинства, иако официјално не ги забранува овие собири.

Во неколку земји во европскиот регион на СЗО, кој вклучува околу 50 земји, вклучително и Русија и неколку земји од Централна Азија, „бројот на заразените сериозно расте и не смееме да се откажеме од претпазливост во оваа фаза на пандемија”, соопшти организацијата.

Поврзани вести

Мекафи се самоубил

Слободен печат

Логар: Европската иднина на Западен Балкан е меѓу приоритетите на словенечкото претседателство со ЕУ

Слободен печат

Со нож избодела сестрата близначка

Слободен печат

ВИДЕО | Торнадо ја опустоши Јужна Моравија: Автомобили паѓаа по куќи

Слободен печат

Спасовски домаќин на „Регионалниот патоказ за борба против корупција и нелегални финансии” во Охрид

Слободен печат

ВИДЕО | Безмалку 100 исчезнати во урнатата зграда на Флорида

Слободен печат

Остави Коментар