20 C
Скопје

СЗО предупредува: Пандемијата достигна критична точка, но има причина за оптимизам

Пандемијата ковид-19 достигна „критична“ точка со експоненцијалниот раст на бројот на заразени, но со докажани ефективни мерки може да се стави под контрола, објави Светската здравствена организација (СЗО).

„Пандемијата достигна критична точка. Таа е во полн ек и експоненцијално расте. Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме за 16 месеци по избувнувањето на пандемијата, особено имајќи предвид дека имаме ефективни мерки за контрола“, рече Марија ван Керкове, технички директор на СЗО за борба против ковид-19.

Таа предупреди дека бројот на заразени лица во светот се зголемил за девет проценти минатата недела, а бројот на смртни случаи за пет проценти.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, рече дека сите сакаат да ги отворат општествата и економијата, но дека ќе биде потребно многу време за да се надмине пандемијата.

„Ние исто така би сакале да се отворат општествата и економиите, трговијата да заживее и да патува повторно. Но, во моментов, единиците за интензивна нега во многу земји се преплавени со пациенти, а луѓето умираат. И сето тоа може да се избегне“, рече Тедрос.

„Ќе биде потребно долго време да се стави крај на пандемијата, но имаме причина да бидеме оптимисти“, додаде тој, потсетувајќи дека падот на инфекциите и смртните случаи во првите два месеци од оваа година покажува дека можеме да го запреме коронавирусот и неговите варијанти.

Но, продолжи тој, во светот постоеше „конфузија, заплеткување и недоследност во примената на епидемиолошките мерки“, и тоа е главната причина за значително ширење на инфекцијата повторно.

Во некои земји, шефот на СЗО рече, и покрај заразата која продолжува, рестораните, ноќните клубови и пазарите се отворени и полни, а само мал број луѓе ги почитуваат епидемиолошките мерки.

Тој посочи дека најголем број новозаболени лица се од Азија и од Блискиот исток.

Тој повтори дека вакцината е „клучна и моќна“ алатка во борбата против ковид-19. Досега се дадени 780 милиони дози вакцини ширум светот.

е главната причина за значително ширење на инфекцијата повторно.

Во некои земји, шефот на СЗО рече, и покрај заразата која продолжува, рестораните, ноќните клубови и пазарите се отворени и полни, а само мал број луѓе ги почитуваат епидемиолошките мерки.

Тој посочи дека најголем број новозаболени лица се од Азија и од Блискиот исток.

Тој повтори дека вакцината е „клучна и моќна“ алатка во борбата против ковид-19. Досега се дадени 780 милиони дози вакцини ширум светот.

Поврзани вести

Пандемијата им го зголеми богатството: Дури 117 милијардери повеќе отколку лани во Европа

Слободен печат

ВИДЕО: Наместо само кафенце со Вучиќ, нобеловецот Хандке доби орден

Слободен печат

Милевски: Еко центарот Бислим, станува лидер во развојот на алтернативниот туризам

Слободен печат

Спасовски и директорот на БЈБ им одадоа почит на осумтемина загинати полицајци во „Диво Насеље”

Слободен печат

Во земјите на ЕУ ќе се влегува со било која примена вакцина

Слободен печат

Ин мемориам: Почина д-р Лазар Шуманов, претседател на Националниот комитет на ИКОМОС

Слободен печат

Остави Коментар