-2 C
Скопје

СЗО: Потребна е барем 60-отстотна имунизација на населението за блокирање на Ковид-19

Потребна е вакцинација на околу 60 до 70 проценти од населението за да се запре ширењето на инфекцијата со коронавирусот, соопштија вчера од Светската здравствена организација (СЗО).

-Стапката е утврдена врз основа на неколку студии, изјави Кетрин О’Бријан, шеф на одделот за имунизација на СЗО, на прес-конференција во Женева.

О’Брајан, меѓутоа, истакна дека вистински потребната стапка на имунизација за оваа пандемија ќе биде појасна откако ќе се знае повеќе за вакцините што сега се тестираат, пренесоа британските медиуми.

-Навистина е важно да почнеме да добиваме повеќе информации, рече таа.

Покрај сознаението колку добро вакцините можат да ја спречат инфекцијато со Ковид-19, се поставуваат и прашањата дали тие го отежнуваат престојот на вирусот во носот и грлото кај луѓе без симптоми и дали вакцините го отежнуваат пренесувањето на вирусот од едно на друго лице, додаде О’ Бриен.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Кина изгради нова ковид болница со 1.500 соби за само 5 дена: Секоја има свој тоалет и интернет

Поврзани вести

ВИДЕО I Поранешен агент на ШИК открива нечуени детали за припадникот на косовската полиција, Фадил Сулевиќ, кој вчера беше пронајден мртов во близина на Приштина: Еве што знаеше и кој се плашеше …

И.И.

Среќа во несреќа: Нема повредени патници на ЈСП во сообраќајката кај Шумарски факултет

Слободен печат

Владата повторно ќе дава субвенции, овој пат 52 милиони денари ќе бидат поделени за енергетско ефикасни прозорци и сончеви колектори

И.И.

Алармантно: Повторно затворен дел од новата белоруска нуклеарна централа „Астраветс”

И.И.

Адвокатка од Струга е на изборната листа на Вјоса Османи за косовските предвремени парламентарни избори

Илинка Иљоска

Зошто се влошува состојбата со епидемијата во Британија?

Крис Џилс/Financial Times

Остави Коментар