СЗО: Постои голема диспропорција помеѓу потребните и определени средства против коронавирусот

Постои голема диспропорција помеѓу средствата кои се неопходни за борба против новиот коронавирус и износите што се определени за тоа ширум светот, а изнесуваат околу 10 отсто од потребните пари, изјави денеска директорот на Светска здравствена оганизација Тедрос Гебреисус.

Тој додаде дека само за вакцини ќе бидат потребни повеќе од 100 милијарди долари.

Гебреисус на редовниот брифинг во Женева истакна дека за иницијативата за развивање и дистрибуција на АЦТ акцелератори собрани се само 10 проценти од неопходните средства.

– Звучи како да се потребни многу пари, а и така е, посочи Гебреисус.

Прочитајте и...  Судир меѓу автобус и комби: Прекинат сообраќајот на патот Радовиш-Штип

Прочитај повеќе

Делови од Карпош и Сопиште утре без струја

Слободен печат

Заев: Крајно време е да најдеме решение за намалување на загубите и отпадот на храна (ВИДЕО)

Слободен печат

Националната платформа повторно падна, учениците не можат да се логираат за пробниот час

Михаило Донев

Макрон во Вилнус ќе се сретне со Тихановскаја

Слободен печат

За командантот на КФОР Риси ЗСО е контроверзно прашање

Слободен печат

Суспендираниот каталонски лидер најави вонредни избори

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири на протестот за легализација на абортусот во Мексико Сити

Слободен печат

Воспитувачка од Кина осудена на смртна казна поради труење на 25 деца во градинка

Слободен печат

Во сообраќајката на патот Штип-Радовиш се повредени 17 припадници на Армијата

Слободен печат

Австријците ја „чувствуваат” короната и во финансиска смисла

Слободен печат

Ниту Газивода, ниту Ујман туку „Eзеро Трамп“

Илинка Иљоска

Судир меѓу автобус и комби: Прекинат сообраќајот на патот Радовиш-Штип

Слободен печат