-0.3 C
Скопје

СЗО: Пандемијата на коронавирусот може да предизвика дополнителни 100.000 смртни случаи од маларија

Пандемијата на коронавирусот и тешкиот пристап за лекување би можеле оваа година да доведат до дополнителни 100.000 смртни случаи од маларија во подсахарска Африка, проценува Светската здравствена организација (СЗО).

Во годинешниот извештај за маларија е наведено дека намалувањето на пристапот за ефикасно лекување од 10 отсто, би можело да доведе до дополнителни 19.000 починати во регионот, а намалување од 50 отсто би значело 100.000 дополнителни смртни случаи до крајот на годинава.

Регионалниот директор на СЗО за Африка, Матшидисо Моети изјави дека ковид-19 се заканува да ги загрози напорите за спречување на маларијата.

Прочитајте и...  Грција: Вакцинирани над еден отсто од населението

Поврзани вести

Фон дер Лајен: Западен Балкан ќе ги добие ветените вакцини најбрзо што може

Слободен печат

Лидерите на ЕУ заклучија: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Слободен печат

Зошто Твитер трајно го суспендираше профилот на Трамп: Хронологија на сите навреди во последните 6 години

Слободен печат

Швајцарија веќе нема да биде неутрална? Државата покрена кампања после која ништо нема да биде исто

Слооден печат

Фолскваген може да заработи казна од над 100 милиони евра за неисполнување на целта на ЕУ за емисија на гасови

Слободен печат

Бајден: Следниот месец во САД ќе има 500.000 починати од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар