СЗО: Пандемијата може да се влоши

„Во догледно време нема да има враќање во старата нормала. Има уште многу работи за кои треба да се загрижиме“, предупреди тој.

Пандемијата од коронавирус би можела да се влоши ако државите не преземат строги здравствени мерки на претпазливост, предупреди СЗО.

„Да бидам искрен, премногу држави се движат во погрешна насока, а вирусот останува јавен непријател број еден“, порача челникот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус од седиштето на оваа организација во Женева.

„Ако основите не се почитуваат, оваа пандемија само ќе станува полоша и полоша“, додаде тој.

Денеска бројот на заразени од коронавирус во светот ја надмина бројката од 13 милиони, а повеќе од половина милион се смртни случаи.

Тедрос истакна и дека од 230.000 нови случаи на заразени во неделата, дури 80 отсто доаѓаат од 10 држави, а 50 отсто само од две од нив – Бразил и секако од САД кои се од пандемијата најпогодени држави, а нивниот претседател Трамп е најжесток критичар на СЗО.

Прочитајте и...  Нема договор меѓу Белата куќа и демократите за стимулирање на американската економија

„Во догледно време нема да има враќање во старата нормала. Има уште многу работи за кои треба да се загрижиме“, предупреди тој.

Шефот на СЗО за итни ситуации Мајк Рајан изјави дека неговиот тим пристигнал во Кина за да го истражи потеклото на вирусот и дека моментално се во карантин, што е стандардна процедура, по што ќе работат со кинеските власти.

Тедрос откри дека СЗО се уште не го добила официјално барање од САД за повлекување од таа организација, што беше најавено до Трамп. Американскиот претседател смета дека СЗО на почетокот на кризата и одела во прилог на Кина, во која е забележан првиот случај на зараза.

Трамп, кој во текот на викендот првпат е виден во јавноста со заштитна маска, често е мета на критичари кои сметаат дека тој не ја сфаќа пандемијата доволно сериозно, што републиканецот го отфрла.

Прочитајте и...  Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

 

Прочитај повеќе

Во Херцег Нови дури 92 проценти помалку туристи од минатата година

Слободен печат

Мета: Време е албанските граѓани да станат господари на својата земја

Слободен печат

Граничната полиција на БиХ спречи 183 мигранти да ја преминат границата

Слободен печат

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Повеќе од 30 мигранти спасени во каналот Ла Манш

Слободен печат

Традицијата во чест на „Св. Пантелејмон” и годинава продолжува на Голак

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ПОЖАР ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ЧЕШКА: Најмалку 10 мртви (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен печат

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен печат

Српската дијаспора на протести ширум светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Слободен печат

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат