СЗО: Над 10.000 новозаразени со коронавирус во Африка

Во изминатите 24 часа повеќе од 10.000 луѓе се заразени во Африка, така што вкупниот број на заболени од коронавирусот на тој континент е над еден милион, објави регионалната канцеларија на Светската здравствена организација за Африка.

Досега починале над 23.000 луѓе додека 745.000 се опоравиле.

Најголем број заразени лица е регистриран во Јужна Африка, над половина милион, како и 10.000 смртни случаи.

Египет, Алжир, Нигерија и Гана следат по број на заразени.

Прочитајте и...  Догодина нема да се игра самба во Рио, откажан Карневалот

Прочитај повеќе

Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Слободен печат

Дождот ја преполни канализацијата во Мексико: Сите се изненадија што пронајдоа во неа (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопанските комори се задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Воен авион се урна во Украина, најмалку 20 лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силно невреме во Црна Гора: Обилните врнежи предизвикаа поплави во Котор и Тиват (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т

Сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје вечерва блокиран заради поскапувањето на струјата

Слободен печат

Навални им се заблагодари на руските доктори и пилоти: Ви благодарам, вие сте добри луѓе (ФОТО)

Слободен печат

Лајчак: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е одложен поради пандемијата

Слободен печат

Пожарот во Хуавеј го доби својот епилог: Пронајдени телата на три лица, пожарот „волшебно“ избил во истражувачкиот дел

Слободен печат