-2 C
Скопје

СЗО: Мутации на коронавирус, како онаа откриена во Британија, пронајдени во 60 земји

Варијанта на коронавирусот, што првпат беше откриена во Велика Британија, е детектирана во најмалку 60 држави, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), посочувајќи дека тоа е 10 земји повеќе отколку една седмица претходно.

Британците предупредуваат на 7 нови симптоми на мутираниот коронавирус

Мутацијата првпат откриена во Јужна Африка, за која се верува дека како и онаа од Велика Британија е позаразна од останатите, сега е пријавена во 23 земји и територии, објави СЗО во своето неделно ажурирање на податоците.

Д-р Никола Пановски: Новата мутација на коронавирусот нема да ја компромитира вакцинацијата!

Се додава дека бројот на нови смртни случаи се искачил на рекордно високо ниво од 93.000 во однос на претходните седум дена, со пријавени 4,7 милиони нови случаи во истиот период.

Прочитајте и...  Руски хеликоптер поради дефект принудно слета во Сирија

Извор: МИА

ВИДЕО | Д-р Беќаровски: Прашање на ден е кога новата мутација на ковид-19 ќе стаса и кај нас

Дали вакцината на „Фајзер“ делува и против мутациите на ковид-19?

Поврзани вести

ВИДЕО | Израел повторно ја гранатира Сирија

Слободен печат

Мицкоски со критики до власта: Заради вас умираат луѓе, заради вашата неспособност имаме сериозен трет бран новозаболени

Слободен печат

Утре започнува пописот на дијаспората

Слободен печат

Од почетокот на пандемијата, повеќе од илјада луѓе починаа во Црна Гора

Слободен печат

ВИДЕО | Километарска колона камиони на граничниот премин Богородица

Слободен печат

Кина се повеќе економски јакне: Ќе падне ли САД од тронот до 2035 година?

Слободен печат

Остави Коментар