СЗО: Мерките треба да останат, нема докази дека вирусот се сменил

Нема докази дека коронавирусот се сменил, ниту кога станува збор за формата на пренесување, ниту кога е во прашање сериозноста на болеста што ја предизвикува, предупреди денеска епидемиолог на Светската здравствена организација Марија Ван Кирков.

– Во однос на пренесувањето, нема промена, во смисла на тежина на болеста, нема промена, рече Кирков на прес-конференција.

Таа истакна дека е важно мерките за намалување и сузбивање на трансмисијата на вирусот да останат во сила.

Прочитајте и...  Макрон и Меркел во петок ќе организираат видео самит Белград-Приштина

Прочитај повеќе

Мемоарите на Мери Трамп: Измамите му се начин на живот на Доналд Трамп

Слободен печат

Брима Галуп го демантира Горан Момировски: Не е точно дека не сме спровеле анкета

Сите болни од туберкулоза во државата се хоспитализираат во болницата во Лешок

Слободен печат

EK: ЕУ да се подготви за подлабока економска криза

Слободен печат

Анкета: Третина од Британците не би се вакцинирале против коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Гласањето нема да биде помалку безбедно од било која друга нормална активност која ја вршиме секојдневно (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јанушев: Ветинг за политичарите и судиите – Ние Груевски ниту сме го избркале, ниту планираме да враќаме некого (ВИДЕО)

Слободен печат

Израел усвои вонреден закон за борба против новиот бран на коронавирусот

Слободен печат

Реновирани двете гинеколошки операциони сали во болницата во Чаир, почната е гасификација на котелот за парно греење

Слободен печат

Атанасов од АХВ: Граѓаните кои се сомневаат дека имаат труење со храна веднаш да пријават, за да се излезе на терен и да се земат примероци (ВИДЕО)

Слободен печат

Француските научници заклучија: Сезонските коронавируси не ги штитат децата од Ковид-19

Слободен печат

Турција спречи обид за шверцување на 276 мигранти

Слободен печат