СЗО: Ковид-19 најверојатно потекнува од лилјаците

Тимот на Светска здравствена организација, која го истражува потеклото на Ковид-19 во Кина соопшти дека вирусот најверојатно потекнува од лилјаците и оти најверојатно има уште едно животно домаќин како посредник.

Екипа на СЗО ја заврши мисијата во Кина, проценка на соодветни студии и собрани податоци

– Тимот имаше опширни разговори со кинеските колeги и доби информации за епидемиолошките студии, биолошките и генетските анализи и ветеринарни истражувања, исјави портпаролот на СЗО, Кристијан Линдмајер.

Тој додаде дека имало и видео-разговори со виролозите и научниците од Вухан.

Исповед на докторката од Вухан која го откри коронавирусот: Се започна откако во болницата дојде едно семејство (ВИДЕО)

Претставникот на СЗО, Мајк Рајан вчера истакна дека се можни изненадувања.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ по вчерашниот Централен комитет: Промени во партијата за победа над мафијата

– Фактот дека алармот се запали во Вухан не значи дека заразата преминала од животно на човек, посочи Рајан.

Лабораториска грешка или контроверзна прехрамбена навика? Што се крие зад теоријата на Трамп околу вмешаноста на Кина и коронавирусот?

Прочитај повеќе

Прекината седницата за избор на заменици министри, се чека Извештај од ДИК

Слободен печат

На полноќ завршува јавниот повик за субвенции за инвертер клими, досега 4.060 пријави

Слободен печат

Обвинение против скопјанец кој пред малолетните деца ја тепал сопругата со боксови

Бараа едно, најдоа друго: Руски и американски научници открија супстанца што наместо за ковид-19, би била ефикасен лек за канцер

Слободен печат

Манчевски не е повеќе пратеник, си поднесе оставка

Слободен печат

Бектеши до Касами за двојазичноста: Гласавте за владината програма, а не сте ја прочитале

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бектеши до Касами за двојазичноста: Гласавте за владината програма, а не сте ја прочитале

Членови на ВМРО-ДПМНЕ, сведоци во „Титаник” не се сеќаваат дека донирале по 1.000 евра за партијата

Горан Наумовски

„Протекоа“ документи за газдата на Челзи: Абрамович донирал на израелска група која гради населби на палестинска територија

Слободен печат

Ни претстои викенд со поројни дождови, грмежи и засилен ветер

Слободен печат

Рот со порака до Британците: Драги пријатели во Лондон, престанете со игрите, времето истекува

Слободен печат

НФЛ со милионски казни за неносење заштитни маски

Слободен печат