СЗО: Коронавирусот мутирал откако почнал да се шири низ светот

Новиот коронавирус мутирал и неговата варијација доминира во светот кој, според истражувачките тимови од Америка и од Велика Британија, е три до шестпати позаразен од оригиналниот вид овој вирус со потекло од Кина.

Речиси 30 отсто примероци од геномот на вирусот причинител ковид-19 што ги собрала Светската здравствена организација (СЗО) имале знаци на мутација, но нема докази дека тоа довело до потешка форма на болеста, рече функционерката на таа организација.

– Мислам дека тоа е мошне распространето. СЗО собра 60.000 примероци на вируси досега – рекла Сомија Сваминатан, главен научник на СЗО, за „Ројтерс“ на маргините на конференцијата на Здружението на новинари на ОН (АКАНУ) во Женева, објави Хина.

Научниците од истражувачкиот центар „Скрипс“ овој месец откриле дека до април кај 65 отсто случаи на болести во светот станувало збор за мутираниот вирус.

Прочитајте и...  Не верувате во маски? Ова видео ќе ви покаже зошто се важни!

Генетската мутација на новиот коронавирус, со ознака D614G, значително ја зголемува неговата способност да ги зарази клетките, па би можело да објасни зошто болеста во северна Италија и во Њујорк се ширела побрзо отколку порано во текот на пандемијата, оцениле во студијата.

Мутираниот вирус циркулирал во Европа и во Америка

Марија ван Керхов, епидемиолог од СЗО, рекла дека мутираниот сој на вирусот е идентификуван уште во февруари и кружел во Европа и во Америка.

– Засега нема докази дека тоа води кон потешка форма на болеста – рекла таа.

Лидерот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, рекол дека организацијата наскоро треба да ги добие резултатите од клиничките испитувања на лековите што би можеле да бидат ефикасни во лекувањето на ковид-19.

Прочитајте и...  Успеа ли Шведска да ја заштити својата економија?

– Речиси 5.500 пациенти во 39 земји во моментов се вклучени во испитувањата – рекол тој, осврнувајќи се на клиничките испитувања што ги води агенцијата на ОН.

Прочитај повеќе

Пливачка преплива цел базен со чаша млеко на глава, а притоа не истури ниту капка: Новиот ТикТок тренд го поддигна на ново ниво! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Погледнете како изгледа заводникот Хосе Армандо од серијата „Есмералда“!

Васко Спасоски

Фотографии од минијатурни тетоважи кои ќе го променат вашиот став кон тетоважите!

Слободен Печат

Неприкосновената Моника Белучи од Грција им одржа лекција на жените како треба да изгледаат! (ФОТО)

Васко Спасоски

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат

Внимателниот гест на оваа мајка ја разнежни јавноста! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ги откриваат и тајните љубовници: Кои се „ковид детективите“ на Ердоган кои се борат против короната! (ФОТО)

Васко Спасоски

СЗО предупреди за руската вакцина: Не е на нашата листа!

Слободен печат

Специјализантка по Инфектологија: Помогнете ни и нам кои сме во првите борбени редови, грижејќи се за нашите и ваши најблиски

Слободен печат

Реакцијата на ова куче може да ве расплаче: Смртта на Муфаса очигледно го растажи (ВИДЕО)

Слободен Печат

Трамп на интервју се скара со новинарот околу бројот на починати од коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Елена Ристеска позира во креација со деколте буквално до папок! (ФОТО)

Васко Спасоски